"Solidarność" do Tuska: co z umowami śmieciowymi?

bsn, kps
03.07.2012 , aktualizacja: 03.07.2012 13:46
A A A
Szef

Szef "Solidarności" Piotr Duda (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

"Solidarność" upomina się o rozstrzygnięcia w sprawie umów śmieciowych. - Zamierzamy zwrócić się do premiera z pytaniem o losy przygotowanych przez nas projektów - mówił dziś w studiu Polsat News Marek Lewandowski, rzecznik przewodniczącego NSZZ "Solidarność".
"S" dwa miesiące temu złożyła dwa projekty ustaw: pierwszy o oskładkowaniu umów śmieciowych, drugi o pracy tymczasowej. - Chcemy uszczelnić system Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ograniczyć tzw. wieczną tymczasowości, gdy pracownicy są przerzucani są z jednej agencji do drugiej a tak naprawdę robią dokładnie to samo - wyjaśniał Lewandowski.

Premier zadeklarował, że te projekty ustaw zostaną rozesłane do resortów, odbędą się konsultacje i rozpoczną się nad nimi rozmowy. Ale zdaniem rzecznika przewodniczącego "S" nic się w tej sprawie nie dzieje. - Dzisiaj zapytamy oficjalnie: panie premierze, co z konsultacjami, co z rozmowami na temat naszych projektów - zapowiedział Lewandowski.

Jednak "S" nie zamierza walczyć o likwidację umów śmieciowych. - Elastyczne formy zatrudnienia są potrzebne, ich nie należy likwidować - mówił. - Natomiast należy zlikwidować to, co jest źródłem patologii: nadużywanie umów, czyli to, że są znacząco tańsze i dyskryminują pracujących na etat - tłumaczył.

Lewandowski przypomniał też, że "Solidarność" planuje zorganizowanie dużej kampanii społecznej przeciwko umowom śmieciowym: - Nasza kampania po pierwsze będzie pokazywała, jakie są skutki zatrudniania w ten sposób, a z drugiej strony będziemy wskazywali, jak należy zmienić prawo, aby tą patologię ograniczyć.

Jak wyjaśnił rzecznik przewodniczącego "S", przygotowane projekty ustaw są ściśle skorelowane z planowanymi zmianami w systemie emerytalnym. - Te projekty porządkują również sferę emerytalną. Przede wszystkim uszczelniają system Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego teraz skupimy się na tym, aby nasze projekty stały się prawem stanowionym - mówił.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX