Urzędnicy jednak z "trzynastkami"

Bartosz Sendrowicz
06.07.2012 , aktualizacja: 06.07.2012 13:11
A A A
Wypełnianie PIT-u

Wypełnianie PIT-u (Fot. Sebastian Rzepiel / AG)

Zapowiadana, w ubiegłym miesiącu, przez Dziennik Gazetę Prawną nowelizacja ustawy o Służbie Cywilnej miała radykalnie zmienić strukturę wynagrodzenia urzędników zatrudnionych w administracji rządowej. Miały im. m.in. zostać odebrane tzw. trzynastki. Okazuje się jednak, że nie ma jeszcze żadnego projektu zmian.
- Nie ma czegoś takiego jak projekt nowelizacji ustawy o Służbie Cywilnej. Zadanie przyjrzenia się ustawie o służbie cywilnej i przedstawienia pakietu propozycji dostało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i póki co mamy do czynienia jedynie ze zbiorem nieformalnych opinii i pomysłów - mówi Artur Górski z PiS, członek Rady Służby Cywilnej. Dodaje jednak, że zapisy ustawy faktycznie mają zostać zmienione. Co więcej, zmiany mają służyć "uelastycznieniu procesu zatrudnienia i wynagradzania" urzędników administracji rządowej. - Według szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego, minęły trzy lata od kiedy zostały ustalone obecne przepisy dotyczące służby cywilnej. Przyszedł więc czas, aby sprawdzić, czy nie można wprowadzić lepszych rozwiązań w niektórych obszarach - tłumaczy Górski. Jednym z obszarów jest właśnie polityka kadrowa. To jednak wcale nie oznacza, że urzędnikom zostaną odebrane "trzynastki". W komunikacie Departamentu Służby Cywilnej napisano bowiem, że "nie przewidziano zmian w zakresie systemu wynagrodzeń (poza możliwością rekompensaty finansowej za wypracowane nadgodziny) członków korpusu służby cywilnej".

Być może, zamiast zapowiadanych obniżek, urzędników czeka w przyszłym roku podwyżka. Płace w administracji rządowej są zamrożone od 3 lat, jednak Rada Służby Cywilnej, na posiedzeniu, które odbyło się 26 czerwca negatywnie zaopiniowała rządową propozycję zamrożenia ich na kolejny rok. Wniosek w tej sprawie złożył nasz rozmówca. Jak przekonuje, Rada chce w ten sposób zapobiec "odpływaniu" z administracji rządowej specjalistów do samorządów i firm prywatnych.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX