Spokój w pracy droższy od pieniędzy

bsn, PAP
10.07.2012 , aktualizacja: 10.07.2012 15:39
A A A

Shutterstock

Posiadanie spokojnej pracy jest ważniejsze niż wysokość wynagrodzenia. Także atmosfera w pracy jest kluczowa - dla ponad połowy zatrudnionych jest istotniejsza, niż własna pozycja - to wyniki najnowszego sondażu TNS Polska.*
Ankietowanych zapytano m.in., czy "pracują wyłączne dla pieniędzy". Z takim stwierdzeniem było skłonnych zgodzić się 38 proc. pracujących, przy czym 12 proc. zdecydowanie, a 26 proc. odpowiedziało: "raczej tak". 29 proc. badanych było zdania, że nie pracują tylko dla pieniędzy, przy czym 8 proc. deklarowało, że zdecydowanie nie pracują tylko dla pieniędzy, a 21 proc. - że raczej nie.

W sondażu zadano również pytania dotyczące atmosfery w pracy. Dla 46 proc. zatrudnionych spokojna praca jest ważniejsza niż pieniądze, a odwrotnie uważa 16 proc. Dla 53 proc. zatrudnionych dobra atmosfera w pracy jest ważniejsza niż własna pozycja; odwrotnie myśli tylko 10 proc. badanych.

W porównaniu z podobnym sondażem przeprowadzonym w 2002 r., ubyło osób pracujących wyłącznie dla pieniędzy. Dziesięć lat temu było ich 45 proc. Większy odsetek zatrudnionych cenił sobie wówczas spokojne zatrudnienie; w 2002 r. 52 proc. ankietowanych uważało, że spokojna praca jest ważniejsza od pieniędzy. Nie zmienił się za to znacznie odsetek zatrudnionych uważających, że dobra atmosfera w pracy jest ważniejsza niż własna pozycja. Dziesięć lat temu było tego zdania 52 proc. zatrudnionych.

*Sondaż Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska przeprowadzono w dniach 21-24 czerwca 2012 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX