Do końca 2013 r. bezrobocie w krajach OECD spadnie tylko nieznacznie

bsn, PAP
11.07.2012 , aktualizacja: 11.07.2012 14:45
A A A
Poszukiwanie ofert w urzędzie pracy

Poszukiwanie ofert w urzędzie pracy (Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta)

Do końca 2013 r. średnia stopa bezrobocia w krajach OECD(Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) spadnie tylko nieznacznie; z dzisiejszych 7,9 proc. do 7,7 proc. - wynika z najnowszego raportu organizacji na temat zatrudnienia - Employment Outlook 2012.
W raporcie podkreśla się, że w maju 2012 r. bezrobocie w strefie euro osiągnęło nie notowaną wcześniej wysokość 11,1 proc. Żeby wrócić do poziomu bezrobocia sprzed kryzysu, w krajach członkowskich OECD trzeba stworzyć 14 mln miejsc pracy - zaznaczają autorzy dokumentu, przypominając, że obecnie bez pracy jest tam aż 47 mln ludzi. OECD ocenia też, że kryzys na rynku zatrudnienia najmocniej dotknął ludzi młodych oraz pracowników nisko wykwalifikowanych. - Tworzenie miejsc pracy w czasie słabego ożywienia z ostatnich dwóch lat koncentrowało się na umowach na czas określony, ponieważ wiele firm niechętnie zatrudnia pracowników na czas nieokreślony w dzisiejszym, niepewnym otoczeniu gospodarczym - czytamy w raporcie

- Obecne pogorszenie się prognoz ekonomicznych to bardzo zła wiadomość dla rynku pracy. Niezbędne jest użycie przez rządy wszelkich możliwych środków, by pomóc ludziom poszukującym pracy, przede wszystkim młodym. Trzeba usuwać bariery blokujące tworzenie miejsc pracy i inwestycje w edukację i podnoszenie kwalifikacji. Niezbędne jest wdrożenie najbardziej opłacalnych działań. Najbardziej zagrożeni długofalowymi skutkami obecnej sytuacji są młodzi - powiedział, prezentując w Paryżu raport, sekretarz generalny OECD Angel Gurria.

Jego zdaniem koszty społeczne kryzysu są już olbrzymie, a pomoc dla dużej liczby bezrobotnych jest coraz trudniejsza. Gurria zwrócił uwagę, że bezrobocie wśród młodych niewiele zmieniło się w ciągu ostatniego roku i dalej wynosi od ok. 8 proc. w Niemczech, po ponad 50 proc. w Grecji i Hiszpanii. Z kolei dane o długoterminowych bezrobotnych wskazują, że coraz więcej ludzi trwale wypada z rynku pracy. - Musimy za wszelką cenę uniknąć ryzyka stracenia całego pokolenia - podkreślił Gurria.

Polska jest członkiem OECD od 1996 roku. Dane dotyczące polskiego rynku pracy są jednak o wiele gorsze niż uśrednione wartości podane w omawianym raporcie. Ostatnio informowaliśmy, że tegoroczny czerwiec był najgorszy od kilku lat. Mimo rozpoczęcia prac sezonowych m.in. w rolnictwie oraz turnieju EURO, który zwiększył zatrudnienie m.in. w turystyce i gastronomii bezrobocie nie zmniejszyło się. Wynosi 12,4 proc. a pracy nie ma 2 mln Polaków.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX