W Polsce powstaje prawie 1,1 mln metrów kwadratowych biur

PAP, bsn
17.07.2012 , aktualizacja: 17.07.2012 16:59
A A A
Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Szczecin - to polskie "zagłębia biurowe". Buduje się w nich najwięcej nowych powierzchni biurowych, łącznie prawie 1,1 mln metrów kwadratowych.
Około połowa nowych powierzchni powstaje w stolicy. Tylko w pierwszej połowie tego roku oddano do użytku ok. 92,5 tys. m kw. Największe inwestycje biurowe w Warszawie w minionych trzech miesiącach to: Poleczki Business Park II (21 tys. m kw. powierzchni), Platinium Business Park V (11 650 m kw.) oraz Ufficio Primo (5,9 tys. m kw.) - wynika z danych firmy doradczej Jones Lang LaSalle, która monitoruje rynek nieruchomości komercyjnych.

Zdaniem dyrektora w dziale najmu nieruchomości biurowych w Jones Lang LaSalle Tomasza Czuby ostatnie miesiące na rynku nieruchomości biurowych były dobre dla branży. Do tego, widać też spore zainteresowanie najemców nową powierzchnią biurową.

Największą aktywność najemców - poza Warszawą -odnotowano w Krakowie i Trójmieście.

W jego ocenie firmy często szukają ciekawych, ekologicznych projektów, ale nadal istotnym kryterium przy wynajmie są ceny. W zależności od m.in. standardu i lokalizacji wynoszą np. 11-13 euro za m kw. w Łodzi, a w stolicy dochodzą do 25 euro za m kw. za miesiąc.

Jak wynika z danych firmy Jones Lang LaSalle, w Warszawie w pierwszym półroczu br. podpisano umowy na wynajem 298 tys. m kw., a na rynkach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin) - w sumie na 180 tys. m kw.

Według firmy doradczej CBRE rynek powierzchni biurowych dobrze się rozwija dużych miastach. Zdaniem analityków CBRE popyt na powierzchnię biurową w nadchodzących latach utrzyma się na wysokim poziomie, co spowoduje, że budowane biura także znajdą najemców.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX