Zaklęty krąg bezrobocia

dgp, kps
19.07.2012 , aktualizacja: 19.07.2012 08:12
A A A
W ponad jednej czwartej polskich powiatów bezrobocie przekracza 20 proc. - napisał dziś ?Dziennik Gazeta Prawna?. A to powoduje, że nie ma tam popytu na usługi i towary. Więc nikt nie zakłada firm i nie tworzy miejsc pracy.
W jednej czwartej powiatów bezrobocie przekracza 20 proc. To zaklęty krąg: jest wielu bezrobotnych, nie ma popytu na towary i usługi. Nie opłaca się zakładać firm i nie ma pracy.

Z najnowszych danych GUS wynika, że w 86 spośród 370 powiatów stopa bezrobocia w maju przekraczała 20 proc. - pisze "DGP".

Rekordzista to powiat szydłowiecki na Mazowszu - tam bez pracy jest aż 36 proc. mieszkańców, czyli 5,5 tys. osób. Ofert pracy w urzędzie w Szydłowcu jest sześć.

- Nie powinienem tego robić, ale zachęcam bezrobotnych do wyjazdu do dużych aglomeracji miejskich albo za granicę, gdzie mają dużo większe szanse na znalezienie płatnego zajęcia - przyznaje w rozmowie z "DGP" Tadeusz Piętowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szydłowcu.

Zdaniem ekspertów w takich powiatach brakuje inwestycji, które tworzą nowe miejsca pracy. Główne powody to brak infrastruktury a także "zaklęty krąg bezrobocia". - Jeśli na danym obszarze jest dużo bezrobotnych, to wiele osób nie wykazuje dochodów. A jeśli tych nie ma, to automatycznie brakuje popytu na towary i usługi - tłumaczy "DGP" prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX