Koszty życia - gdzie najdrożej

Sedlak&Sedlak
23.07.2012 , aktualizacja: 23.07.2012 16:30
A A A
Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki (AG)

Zmiana miejsca zatrudnienia i przeprowadzka do nowego miasta nie zawsze oznacza poprawę naszej sytuacji finansowej. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę koszty życia, a te różnią się w zależności od regionu.
Jedną czwartą wydatków gospodarstw domowych w Polsce stanowią środki przeznaczane na zakup żywności i napojów bezalkoholowych. Co piątą złotówkę (20 proc. budżetu) wydajemy na użytkowanie mieszkania i nośniki energii, a jedną na dziesięć (9,6 proc. budżetu) przeznaczamy na transportu.

Ceny tych dóbr różnią się w poszczególnych częściach kraju. Dane opublikowane przez GUS pokazują, że w maju 2012 roku najtańsze pieczywo można było kupić na Mazowszu, a najdroższe na Dolnym Śląsku. Z kolei mięso i wędliny najlepiej kupować na południu Polski (Śląsk i Małopolska). - Z największymi kosztami życia musimy się liczyć decydując się na mieszkanie w województwie mazowieckim. W regionie tym na mieszkańców czekają najwyższe ceny za kupno lub wynajem mieszkania. Na Mazowszu możemy spodziewać się też stosunkowo wysokich cen usług, takich jak wizyta u lekarza specjalisty, u fryzjera, czy wyjście do kina - komentuje Diana Turek z Sedlak & Sedlak.

Wyższe koszty związane z codziennym życiem musiałaby zrekompensować odpowiednio duża podwyżka. Dlatego zanim podejmie się decyzję o przeprowadzce warto dokonać uważnej analizy kosztów życia w nowym mieście.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX