Pracownik zginął w wyrobiskach kopalni

PAP
30.07.2012 , aktualizacja: 30.07.2012 14:57
A A A
W wyrobiskach kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej

W wyrobiskach kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej (Fot. Aleksander Prugar / AG)

52-letni pracownik firmy, świadczącej usługi na rzecz Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń, zginął w poniedziałek w wyrobiskach dawnej kopalni "Pstrowski" w Zabrzu. Mężczyzna został przygnieciony przez osuwające się skały - podał nadzór górniczy.
Do wypadku doszło 825 m pod ziemią. Pracownik górniczej firmy usługowej z Sosnowca zajmował się - wraz z trzema kolegami z brygady - udrażnianiem starego, nieczynnego od 10 lat wyrobiska. W pewnym momencie górnika przysypały oderwane od stropu skały.

Aby wydostać pracownika z rumowiska podjęto akcję ratowniczą, w której uczestniczyły cztery zastępy ratowników - z Zabrza i Bytomia. Gdy udało się wyciągnąć go spod fragmentów skał, lekarz stwierdził zgon mężczyzny.

Zmarły górnik jest 12. w tym roku śmiertelną ofiarą pracy w kopalniach węgla kamiennego. Aż sześć z 12 ofiar to pracownicy zatrudnianych przez kopalnie firm usługowych.

- Statystyki wskazują, że wśród pracowników firm usługowych znacznie częściej dochodzi do poważnych wypadków niż wśród załogi własnej kopalń. Warto przypomnieć, że kopalnie zatrudniają ponad 100 tys. pracowników, a zewnętrzne firmy usługowe ok. 20 tys. - wskazała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Jolanta Talarczyk.

Rzeczniczka zapowiedziała, że w najbliższym czasie nadzór górniczy ponownie szczegółowo przyjrzy się pracy firm zewnętrznych w kopalniach. WUG apeluje o wzmożenie nadzoru nad nimi i przestrzeganie standardów górniczej pracy.

Zmarły w poniedziałek mężczyzna był emerytowanym górnikiem jednej z kopalń. Po przejściu na emeryturę zatrudnił się w firmie usługowej. Szczegółowe okoliczności wypadku wyjaśnia okręgowy urząd górniczy.

Odwadnianie nieczynnych kopalń jest konieczne, aby podziemne wody nie zagroziły czynnym wyrobiskom oraz powierzchni. Dlatego nawet w niektórych zamkniętych już kopalniach muszą pracować pompy i inne urządzenia, a chodniki muszą być utrzymane w należytym stanie, m.in. w zakresie ich wentylacji. Prowadzone w dawnej kopalni "Pstrowski" prace służyły właśnie zabezpieczeniu takiego wyrobiska.

Górnictwo jest jednym z najniebezpieczniejszych zawodów. Od początku tego roku zginęło 16 pracujących w tej branży. W zeszłym roku życie straciło 28 osób.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX