Gaz łupkowy: w ciągu 10 lat da ponad 150 tys. miejsc pracy

PAP, rys
20.08.2012 , aktualizacja: 20.08.2012 13:05
A A A
Według raportu Instytutu Kościuszki rozwój wydobycia gazu łupkowego w Polsce może w ciągu dekady dać pracę 155 tys. ludzi - tak wynika z raportu Instytutu Kościuszki, niezależnej instytucji naukowo-badawczej. Najwięcej zatrudnionych będzie w branży metalurgicznej.
Takie dane pochodzą ze scenariusza bazowego, który zakłada pół tysiąca odwiertów rocznie. W raporcie Instytutu Kościuszki, uwzględniono także scenariusz pesymistyczny - 250 odwiertów na rok - oraz optymistyczny - 750 odwiertów. Jeśli sprawdzi się ten pierwszy, powstanie ok. 120 tys. nowych miejsc pracy, jeśli drugi - ok. 190 tys.

Oprócz przedstawicieli branży metalurgicznej, na zatrudnienie mogą liczyć osoby związane z handlem detalicznym i hurtowym, dostarczaniem energii oraz z produkcją maszyn.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla Chevron, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Pierwsze wiercenia w celu wydobycia gazu łupkowego wykonało jesienią zeszłego roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. W tych dwóch regionach planowanych jest najwięcej odwiertów, dlatego wzrost zatrudnienia związany z wydobyciem powinien być tam najbardziej dynamiczny.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX