Mini-jobs: brytyjski pomysł na bezrobocie?

rys
21.08.2012 , aktualizacja: 21.08.2012 18:21
A A A
David Cameron, premier Wielkiej Brytanii

David Cameron, premier Wielkiej Brytanii (Fot. POOL REUTERS)

Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie nowej formy zatrudnienia, która ma pomóc w walce z bezrobociem. Mini-jobs - bo o nich mowa - oznaczają możliwość wykonywania pracy za stosunkowo niewielkie wynagrodzenie, ale za to bez konieczności płacenia podatku. Napisał o tym The Telegraph.
Czym są mini-jobs? To elastyczna forma zatrudnienia, popularna w Niemczech. Pracownicy mogą tam zarabiać do 400 euro miesięcznie bez płacenia podatku bądź ubezpieczenia, zaś zatrudniający ich płacą ujednoliconą stawkę na pokrycie emerytury, świadczeń socjalnych i podatku dochodowego.

Praca na zlecenie? Brak urlopu na żądanie? Kłopoty z wypłaceniem wynagrodzenia? Sprawdź, czy znasz swoje prawa w pracy!

W Niemczech pomysł okazał się skuteczny - był jednym z czynników, które pozwoliły naszym sąsiadom zza Odry na prawie dwukrotne zmniejszenie stopy bezrobocia w ciągu 7 lat (z ponad 12 proc. w 2005 r. do 6,5 proc. obecnie). W Wielkiej Brytanii w 2008 i 2009 roku ilość osób bez pracy wzrosła o ponad 3 punkty procentowe i od tego czasu utrzymuje się na poziomie powyżej 8 proc. Mini-jobs mają pomóc to zmienić. Kanclerz Skarbu w gabinecie premiera Davida Camerona, George Osborne, przyznaje, że mini-jobs to jedna z inicjatyw, nad których wprowadzeniem rząd brytyjski poważnie się zastanawia.

Przeciwnicy mini-jobs przekonują, że taka forma zatrudnienia przyczyni się do powiększenia sektora niskopłatnej i tymczasowej pracy, pogłębiając nierównowagę zarobkową w wśród Wyspiarzy. Z kolei angielski Minister Biznesu, Innowacji i Zdolności, Vince Cable, jest zdania, że rozwiązanie, które okazało się skuteczne w Niemczech, nie musi się sprawdzić w Wielkiej Brytanii: - Mini-jobs to pomysł dostosowany do wymagań niemieckiego rynku pracy, gdzie relatywnie wysokie podatki od pracy są rzeczywiście problemem. W Wielkiej Brytanii sytuacja jest inna.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX