12 mln euro na wsparcie zwolnionych z fabryk Peugeota

PAP
21.08.2012 , aktualizacja: 21.08.2012 15:06
A A A
KE zaproponowała we wtorek 11,9 mln euro na wsparcie ponad dwóch tysięcy pracowników zwolnionych w latach 2009-2010 przez koncern PSA Peugeot Citroen we Francji. Jeśli w związku z dalszymi zwolnieniami Francja zwróci się w tym roku o pomoc, KE rozważy prośbę.
Francja otrzyma 11,9 mln euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) na wsparcie 2089 pracowników zwolnionych z fabryk Peugeota, gdy propozycję KE zatwierdzą kraje UE i Parlament Europejski.

- Produkcja samochodów w Europie dramatycznie spadła i wielu pracowników w przemyśle motoryzacyjnym doświadcza trudności. Ostatnie doniesienia o spodziewanych dalszych zwolnieniach przez koncern Peugeot Citroen pokazują, że kryzys wciąż powoduje spadek popytu na auta - oświadczył we wtorek komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor. Dodał, że "podtrzymuję gotowość Komisji do przeanalizowania ewentualnych dalszych wniosków o wsparcie zwalnianych pracowników w tym sektorze".

PSA Peugeot Citroen nosi się z zamiarem zamknięcia fabryki Citroena C3 w Aulnay na przedmieściach Paryża, czemu ostro sprzeciwiają się związki zawodowe. Koncern chce zamknąć fabryki o stosunkowo niskiej produkcji i w sumie zwolnić do 2014 r. około 8 tysięcy pracowników.

Wsparcie z utworzonego w 2006 roku funduszu EFG jest przeznaczana na wyspecjalizowane szkolenia i pomoc w znalezieniu nowej pracy lub zakładaniu firm przez pracowników zwalnianych w rezultacie zmian globalizacyjnych, np. gdy firma przenosi działalność do Chin i zwalnia pracowników w UE.

W 2009 r. wprowadzona została możliwość wsparcia z funduszu także pracowników zwalnianych w wyniku kryzysu, jednak w 2011 r. Rada UE (ministrowie) nie zgodzili się na przedłużenie tej klauzuli od końca 2013 r. Oznacza to, że jeśli także w tym roku Peugeot będzie chciał zwrócić się o pomoc, będzie musiał dowieść, że to zmiany globalizacyjne, a nie kryzys, zmusiły go do zwolnień.

KE poinformowała we wtorek, że od czasu utworzenia EFG wypłacono zeń ponad 440 mln euro, by wesprzeć około 91 tysięcy zwolnionych pracowników.

Z EFG korzystali też zwalniani pracownicy w Polsce. W kwietniu 2011 r. KE przyznała 453,6 tys. euro dla 200 osób zwolnionych z Huty Stalowa Wola, HSW - Zakładów Zespołów Napędowych Sp. z o.o. oraz Zakładów Metalowych DEZAMET. W listopadzie 2010 r. 114,25 tys. euro zostało przyznanych na pomoc w znalezieniu pracy 189 osobom zwolnionym z poznańskich zakładów Cegielskiego i kooperujących z nimi firm branży stoczniowej. Miesiąc wcześniej KE przyznała pomoc w wysokości 633 tys. euro dla 590 zwolnionych pracowników wielkopolskich firm z branży motoryzacyjnej.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX