Ile i komu płacą agencje zatrudnienia

map
22.08.2012 , aktualizacja: 22.08.2012 14:48
A A A
28 zł brutto za godzinę mógł zarobić analityk finansowy, na drugim biegunie są pracownicy tylko z wykształceniem podstawowym - 10 zł za godzinę
W Polsce praca tymczasowa często kojarzy się tylko z branżą produkcyjną i przetwórczą, które w sezonie potrzebują większej liczby niewykwalifikowanych pracowników. Ale agencje zatrudnienia mają też sporo propozycji dla specjalistów. Kto i na jaką pracę może liczyć?

Obecnie z usług agencji zatrudnienia korzysta w Polsce ponad 3 tys. pracodawców. Jak wynika z danych Forum HR* średnio za godzinę pracownik tymczasowy dostawał w pierwszym kwartale ponad 13 zł brutto.

Najlepiej opłacane były osoby z wyższym wykształceniem. I tak pensję wysokości ponad 28 zł brutto za godzinę oferowano analitykom finansowym. Średnia stawka dla specjalistów do spraw zarządzania i organizacji wynosiła nieco mniej - 27 zł. Na dalszych miejscach liderów zarobków uplasowali się: kierownicy do spraw obsługi biznesu i zarządzania (26 zł), inżynierowie (25 zł), specjaliści zarządzania zasobami ludzkimi (21 zł), analitycy systemowi (17 zł). Inżynierowie mechanicy i inżynierowie do spraw przemysłu i produkcji mogli liczyć odpowiednio na: 17 i 16 zł.

Dobrze radziły sobie również osoby z niższym wykształceniem technicznym, ale mające doświadczenie zawodowe. W tej grupie najlepiej opłacali byli specjaliści od nauk fizycznych i technicznych (ponad 17 zł), monterzy i serwisanci urządzeń elektronicznych (prawie 14 zł). Na podobnym poziomie, bo około 13 zł, zarabiali technicy mechanicy i elektrycy. Trochę niższe stawki, około 12 zł, proponowano na stanowiskach elektromechaników, elektromonterów oraz monterów maszyn i urządzeń mechanicznych.

Najsłabiej opłacani byli pracownicy zatrudnieni przy prostych pracach w przemyśle. Od nich nie wymagano natomiast doświadczenia, a w niektórych przypadkach do podjęcia pracy wystarczyło jedynie wykształcenie podstawowe. Robotnicy przy pracach prostych czy przeładunku mogli liczyć na ok. 10 zł za godzinę.

Wystarczyło legitymować się wykształceniem zawodowym, by stawki podskoczyły. Lakiernicy, spawacze czy ślusarze mogli zarobić ok. 12 zł.

Forum HR ma też dane dotyczące zatrudniania przez agencje w pracy tymczasowej w drugim kwartale. Wśród zatrudnionych najwięcej było młodych - do 26. roku życia (47 proc.), choć nie zabrakło również przedstawicieli pokolenia 50+ (8 proc.). Największą popularnością cieszyła się branża motoryzacyjna, gdzie pracowało prawie 18 proc. osób, na kolejnych miejscach znalazły się: przemysł maszynowy i branża spożywcza.

W sumie w drugim kwartale pracownicy tymczasowi wypracowali za pośrednictwem agencji zatrudnienia 20,5 mln godzin, z czego aż 91 proc. na umowach o pracę.

* Polskie Forum HR zrzesza 17 agencji zatrudnienia w Polsce, które w sumie reprezentują 60 proc. rynku. Badanie dotyczące wynagrodzeń w pierwszym kwartale 2012 r. przeprowadzono w oparciu o informacje dotyczące 68 tys. pracowników. Pozostałe dane pochodzą z podsumowania działalności Forum HR za drugi kwartał tego roku.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX