Chcemy więcej praw w pracy. Ale nie znamy tych, które mamy

Marta Piątkowska
27.08.2012 , aktualizacja: 28.08.2012 16:13
A A A

Fot. Sławomir Kamiński / AG

Z kodeksem pracy jest jak z prawem o ruchu drogowym: nieznajomość jednego i drugiego szkodzi. Czy wiesz, ile tracisz nie znając swoich podstawowych praw i obowiązków? Już dziś w ''Gazecie'' informator o przepisach prawa pracy i aktualny Kodeks Pracy.
Kodeks pracy nie powstał w oderwaniu od rzeczywistości. Przyjmował, że w relacji pracodawca-pracownik to Kowalski jest słabszą stroną i powinny przysługiwać mu określone prawa i obowiązki. I choćbyśmy mieli najlepsze przepisy na świecie, nie będą skuteczne, jeżeli nie będziemy wiedzieli, co, kiedy i w jakiej sytuacji nam przysługuje.

Jak jest z obecną wiedzą na temat prawa pracy naszych czytelników? Co piąta osoba (19 proc.) biorąca udział w ankiecie przygotowanej przez serwis GazetaPraca.pl nie wiedziała, ile przysługuje jej dni urlopu na żądanie (4 dni, które mogą zostać wybrane pojedynczo lub nawet jednorazowo). 63 proc. uczestników mylnie podało długość należnego im okresu wypowiedzenia po przepracowaniu od roku do trzech lat (przysługuje miesiąc wypowiedzenia).

Przykłady dotyczące praw i obowiązków pracowników można mnożyć. Wybrane zagadnienia opisaliśmy w informatorze, wydrukowanym we wtorek 28 sierpnia w Gazecie Wyborczej. Do numeru dołączony jest też aktualny Kodeks Pracy!

Nie wiesz czy Twój szef postępuje uczciwie? Sprawdź go!

Od dzisiaj do 3 września zbieramy również Wasze pytania dotyczące kodeksu pracy, na które odpowie specjalista prawa pracy Łukasz Supera. Piszcie na adres gazeta.praca@gazeta.pl Odpowiedzi zostaną opublikowane na naszym portalu.Przykłady zapytań:

Moi pracownicy w godzinach pracy wysyłają prywatne maile i korzystają z serwisów społecznościowych. Chciałbym im tego zabronić. Czy i w jaki sposób mogę to zrobić?

Kodeks pracy nie reguluje tej kwestii, jednak przyjmuje się, że służbowy sprzęt powinien być wykorzystywany do celów zawodowych, a nie prywatnych. Najlepiej informację o zakazie umieścić w regulaminie pracy firmy. W takiej sytuacji jeżeli pracownicy dalej będą łamali zakaz, można wyciągnąć wobec nich konsekwencje. Łącznie ze zwolnieniem z powodu łamania wewnętrznych procedur.

W mojej firmie nie ma premii, nawet, jeżeli ktoś bardzo dobrze wywiąże się ze swoich obowiązków. Czy może tak być?

W tej sytuacji kodeks pracy niewiele pomoże, ponieważ pracodawca nie ma obowiązku dodatkowe nagradzania pracowników, chyba, że zapisy na ten temat zostały ujęte w regulaminie płacowym firmy.

Często jeżdżę w delegacje w związku z czym ponoszę koszty. Ile czasu ma pracodawca na wypłatę diety?

Zgodnie z przepisami dotyczącymi rozporządzeń o podróżach służbowych, tych krajowych jak i zagranicznych, pracodawca powinien rozliczyć delegację do 14 dni od daty zakończenia podróży. Jeżeli pracownika nie stać na pokrycie kosztów podróży lub pobytu, to ma prawo zażądać od pracodawcy zaliczki, którą trzeba potem rozliczyć.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX