Jak wygląda nasza znajomość Kodeksu Pracy?

red.
28.08.2012 , aktualizacja: 28.08.2012 17:16
A A A
Większość pracowników wie, do ilu dni urlopu na żądanie ma prawo, prawie wszyscy - że o bezpieczeństwo miejsca pracy powinien zadbać pracodawca. Gorzej jest natomiast, jeśli trzeba określić czas wypowiedzenia umowy o pracę. Przedstawiamy wyniki ankiety na temat znajomości prawa pracy, jaką serwis GazetaPraca.pl przeprowadził w sierpniu tego roku.
W badaniu wzięło udział prawie 650 osób, z czego 2/3 było zatrudnionych na umowę o pracę, a co czwarta na umowę- zlecenie. Ponad 5 proc. z nich pracowała na umowę o dzieło, a prawie 4 proc. prowadziło własną działalność gospodarczą. Ponad połowa (55 proc.) ankietowanych miała wykształcenie wyższe, natomiast 42 proc. z nich średnie.

Co wiemy...

Jedno z pytań dotyczyło znajomości przepisów na temat urlopu na żądanie. Kodeks Pracy określa, że pracownikowi przysługują 4 takie dni w roku. Wiedziało o tym cztery na pięć ankietowanych osób. 14 proc. myślało, że ma prawo tylko do jednego dnia. Natomiast prawie wszyscy (98 proc.) poprawnie odpowiedzieli na pytanie o to, po czyjej stronie leży odpowiedzialność za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Według Pani/Pana, ile dni urlopu na żądanie przysługuje obecnie pracownikom?...a z czym mamy kłopoty?

Problemy pojawiły się, gdy poprosiliśmy uczestników badania (zatrudnionych na umowę o pracę) o określenie przysługującego im czasu wypowiedzenia umowy w przypadku, gdy przyczyny rezygnacji leżą po stronie pracodawcy. Zaledwie co trzeci z nich wiedział, że przy stażu pracy od roku do trzech lat okres wypowiedzenia wynosi miesiąc. Prawie tyle samo ankietowanych było przekonanych, że czas ten wynosi trzy miesiące, a 23 proc. z nich, że tydzień. Gdy zadaliśmy analogiczne pytanie, ale dotyczące sytuacji, w której w danej firmie pracuje się dłużej niż trzy lata (wtedy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące), poprawną znajomością przepisów wykazało się już 67 proc. uczestników badania.

Jak Pani/Pan sądzi: jaki przysługuje Pani/Panu czas wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy:

 • ze stażem u pracodawcy 1 rok - 3 lata?
 • ze stażem u pracodawcy powyżej 3 lat?
 • Czekamy na Wasze pytania!

  Do 3 września zbieramy również Wasze pytania dotyczące kodeksu pracy, na które odpowie specjalista prawa pracy Łukasz Supera. Piszcie na adres gazeta.praca@gazeta.pl Odpowiedzi zostaną opublikowane na naszym portalu.  Zobacz także
  Skomentuj:
  Zaloguj się lub komentuj jako gość

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX