Wiek emerytalny: do 67. roku życia? Popracujemy jeszcze dłużej

Bartosz Sendrowicz
06.09.2012 , aktualizacja: 06.09.2012 17:00
A A A
Czy w Polsce można pracować tak długo, jak się chce? Zasadniczo tak, choć jest szereg wyjątków. Np. kierownik apteki musi odejść z pracy po osiągnięciu 65. roku życia. Od stycznia 2013 r. ma się to zmienić - resort Pracy i Polityki Społecznej przygotował bowiem projekt ustawy, która znosi ograniczenia wiekowe w zawodach, w których dotychczas obowiązywały.
Przepisy zakazują zwalniania z pracy tylko ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do świadczeń emerytalnych. Znalazło to także potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego w 2009 roku. Jednak pragmatyki zawodowe, czyli przepisy nakładające na niektóre grupy pracowników określone prawa i obowiązki (i wyłączające zarazem obowiązywanie prawa pracy) zakładały ograniczenia wiekowe. Oprócz kierowników aptek w grupie zawodów, których takie ograniczenia dotyczyły byli: urzędnicy Służby Cywilnej, komornicy, piloci morscy, kuratorzy sądowi, eksperci Urzędu Patentowego, mianowani urzędnicy państwowi, czy kontrolerzy NIK i Państwowej Inspekcji Pracy, inspektorzy kontroli skarbowej i radcowie Prokuratorii Generalnej.

Skąd ta zmiana?

Przepisy obowiązujące w tych zawodach, mówiąc najprościej, nie pasują do znowelizowanego systemu emerytalnego. Według założeń reformy emerytalnej kobiety i mężczyźni będą przechodzić na emeryturę w tym samym wieku - 67 lat. Panowie będą pracować tak długo już od 2020 r., a Panie od 2040 r. W takiej sytuacji powstaje ryzyko, że np. komornik, który musi przerwać pracę wraz z osiągnięciem 65. roku życia, przez dwa lata nie będzie miał ani zajęcia, ani prawa do emerytury. - Wprowadzenie zmian w zakresie wieku emerytalnego wymaga odpowiedniego dostosowania regulacji prawnych nawiązujących do wysokości wieku emerytalnego, a (...) ustawa z dnia 11 maja 2012 r. [tzw. ustawa podwyższająca wiek emerytalny] nie zawiera zmian we wszystkich ustawach, które powinny być wprowadzone w związku z podwyższeniem i zrównaniem wieku emerytalnego - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, który właśnie został skierowany do konsultacji międzyresortowych.

Zdania dotyczące zniesienia ograniczeń wiekowych są jednak podzielone. - Bardzo mi to odpowiada. Ciągle mam siłę i chęć pracować - komentuje rządowe propozycje pani Ewa Kowalik, kierowniczka dużej apteki. Ma 62 lata i - jak zapewnia - nie zamierza rezygnować z pracy w ciągu najbliższej dekady. Mówi też, że szereg jej kolegów farmaceutów jest podobnego zdania. Są też głosy sprzeciwu, mówiące, że proponowana zmiana oznacza zamknięcie drogi do zawodu młodym pracownikom.

Resort Pracy i Polityki Społecznej nie zdecydował się jednak na zniesienie ograniczeń wiekowych w przypadku mianowanych nauczycieli i mianowanych nauczycieli akademickich zatrudniony w uczelni publicznej. Będzie można ich zwolnić w wieku 67 lat. - Rozwiązania te mają przyczynić się do tworzenia miejsc pracy dla młodych naukowców - przekonuje resort pracy.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX