Polskie komisariaty w fatalnym stanie: zagrzybiałe ściany, brak papieru

bsn
06.09.2012 , aktualizacja: 06.09.2012 19:04
A A A
Komisariat przy ul. 3 Maja w Zabrzu mieści się w pięknej kiedyś, zabytkowej kamienicy, ale policji nie stać nawet na pomalowanie płotu

Komisariat przy ul. 3 Maja w Zabrzu mieści się w pięknej kiedyś, zabytkowej kamienicy, ale policji nie stać nawet na pomalowanie płotu (Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta)

Policjanci pracują w skandalicznych warunkach. Ściany komisariatów są zgrzybiałe, dachy przeciekają, a funkcjonariusze sami muszą organizować np. papier do drukarek. O skrajnie złych warunkach pracy policjantów poinformowało biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, którego pracownicy sporządzili raport dotyczący warunków pracy w komisariatach.
Wszystko zaczęło się od odwiedzin pracowników biura w komisariacie kolejowym na dworcu centralnym. Okazało się, że "warunki lokalowe" są - delikatnie mówiąc - nie najlepsze. - Komisariat jest stale zalewany, ściany są zgrzybiałe - wyjaśniał w Polskim Radiu Tomasz Oklejek z biura RPO.

Po tej wizycie biuro rzecznika postanowiło przyjrzeć się warunkom pracy policjantów. Odwiedzili około 50 placówek, w mniejszych miejscowościach. Tylko 17 komisariatów oceniono przyzwoicie, pozostałe były w złym lub bardzo złym stanie. - Jedna trzecia z tych jednostek to zupełne dno, które się nadaje do zamknięcia - mówił Oklejek. W najgorszych przypadkach w komisariatach przecieka dach, opada sufit, nie ma szatni, ani pryszniców. Są też koedukacyjne toalety. Na tym nie koniec. Jak mówi Oklejek, w niektórych komisariatach policjanci sami musieli składać się na papier do drukarek, a nawet malować ściany, bo tego wymagały.

Zarzuty kontrolerów potwierdza przewodniczący związku zawodowego policjantów Andrzej Duda. - Policjanci, zwłaszcza z małych komisariatów skarżą się na warunki pracy. (.)Ten raport pokazuje dopiero wierzchołek góry lodowej i pokazuje, jakie są braki w organizacji całej infrastruktury policyjnej - mówił w Polskim Radiu.

Ministerstwo spraw Wewnętrznych, któremu podlega policja, przekonuje, że policji niedługo zostanie przekazane 14 milionów złotych na remonty i modernizację komend powiatowych. Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak wyjaśnia, że resort chce stworzyć jednakowy standard komend powiatowych. Ale to może potrwać nawet 5 lat.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX