Kogo szukali pracodawcy w ostatnim półroczu

Marta Piątkowska
10.09.2012 , aktualizacja: 10.09.2012 11:31
A A A
Choć stopa bezrobocia idzie w górę i specjaliści wróżą kolejne załamanie na rynku pracy, to pracodawcy w badaniach regularnie deklarują, że poszukują pracowników. Kogo przede wszystkim?
Tym razem o plany kadrowe przedsiębiorców z całej Polski zapytał Instytut Badawczy Randstad i TNS Polska w sondażu "Plany pracodawców"*.

Najwięcej, bo aż 45 proc. firm w ostatnim półroczu chciało zatrudnić robotników do prostych prac fizycznych. Równie dużym zainteresowaniem cieszyli się technicy i robotnicy wykwalifikowani (44 proc.). Narzekać nie mogli również specjaliści z wyższym wykształceniem, których poszukiwało 41 proc. pracodawców.

Co trzecia firma biorąca udział w badaniu chciała widzieć w swoich szeregach nowych pracowników biurowych, administracyjnych (32 proc.) i inżynierów (31 proc).

Na kolejnych miejscach znaleźli się mistrzowie i brygadziści (17 proc.), kadra zarządzająca (14 proc.) oraz przedstawiciele handlowi (11 proc.)

- Wyniki badania pokazują, że pomimo wysokiego poziomu bezrobocia na naszym rynku, nadal spora grupa pracodawców ma trudności ze znajdowaniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników - komentuje Agnieszka Bulik Członek Zarządu agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad. - Warto zadać sobie pytanie, jak wiele z tych trudności wynika z faktycznej nieobecności kandydatów na rynku, a jak wiele z nieumiejętności pracodawców w dotarciu do kandydatów i wyboru najlepszego - dodaje.

Znalezienie przyczyny, dla której zatrudnienie pracowników jest tak problematyczną kwestią, na pewno przysłużyłoby się poprawie statystyk. Jak na razie w wyniku poszukiwań zaledwie 32 proc. firm zatrudniło pracowników. Najczęściej nowe miejsca pracy pojawiły się w branży produkcyjnej (37 proc.) oraz w pośrednictwie finansowym (37 proc.).

W opinii badanych pracodawców najłatwiej znaleźć pracowników administracyjnych, a najtrudniej osoby odpowiedzialne za utrzymania ruchu oraz - co może dziwić, z branży IT.

W podziale na stanowiska najłatwiej jest zatrudnić pracowników biurowych i administracyjnych oraz robotników niewykwalifikowanych, wykonujących proste prace fizyczne. Badani oceniają, że najtrudniej dostępni są kandydaci do pracy na stanowiskach kadry zarządzającej oraz inżynierowie, mistrzowie i brygadziści.

*Sondaż przeprowadzono w dniach od 31 lipca do 7 sierpnia 2012 roku na grupie 300 firm

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX