Czytelnicy pytają, prawnik odpowiada - cz. 2

red.
17.09.2012 , aktualizacja: 17.09.2012 15:04
A A A

Fot. Mateusz Baj / Agencja Gazeta

Na pytania naszych czytelników odpowiada Łukasz Supera, prawnik, specjalista prawa pracy z warszawskiej Kancelarii Adwokackiej M. Supera.
W naszej firmie premia obniżana jest bez uzasadnienia na piśmie. Zarząd tłumaczy potrącanie premii złą sytuacją finansowo-ekonomiczną , a jednocześnie wydaje pieniądze na drogie zagraniczne "szkolenia" dla członków zarządu i rady. Premia przyznawana jest co miesiąc w oparciu o wartość sprzedaży i osoby odpowiedzialne za zdobywanie zamówień mają całą premię, natomiast pozostali pracownicy , którzy nie mają w zakresie obowiązków pozyskiwania klientów, mają potrącaną premię w różnej wysokości. Mam jeszcze pytanie odnośnie wypowiedzenia warunków pracy i płacy oraz przyjęcia nowych warunków :jaki jest okres do złożenia od nich odwołania w sądzie?

- Jeżeli chodzi o premię, to trudno na podstawie przedstawionego pytania udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Premia może mieć i często ma charakter czysto uznaniowy. Wówczas jej przyznanie jest pozostawione swobodnej decyzji pracodawcy. Jeżeli jednak premia przyznawana jest na podstawie konkretnych, nadających się do weryfikacji kryteriów, to decyzja pracodawcy w tym zakresie może podlegać kontroli sądowej.

Czas na złożenie odwołania od wypowiedzenia zmieniającego to, podobnie jak w przypadku wypowiedzenia, tydzień. Należy pamiętać, że złożenie odwołania nie oznacza samo w sobie jeszcze ani przyjęcia, ani odrzucenia nowych warunków.

Czy w przypadku zwolnienia grupowego lub zwolnienia z winy pracodawcy (wypowiedzenia), jeżeli prowadzę jednoosobową działalność, należy mi się odprawa? Czy też muszę zawiesić działalność lub ją zlikwidować? Jestem zatrudniony na czas nieokreślony od 12 lat u danego pracodawcy, obecnie przeprowadzane są zwolnienia grupowe.

- W przypadku prowadzenie działalności gospodarczej odprawa się Panu nie należy. Mógłby się Pan domagać odprawy, gdyby konieczność wypłaty wynikała z wiążącej was umowy cywilnoprawnej. Mógłby Pan wykazywać jednak, że stosunek prawny, jaki was łączył, miał w rzeczywistości charakter umowy o pracę. Wówczas odprawa by Panu przysługiwała.

W naszym zakładzie pracy od 3 lat powinien obowiązywać regulamin pracy (jest ponad 20 pracowników). Od 2 lat jest on uzgadniany między pracodawcą a organizacją związkową. Przy 4-5 punktach obie strony nie mogą dojść do porozumienia. Ponieważ nie ustalono wcześniej terminu zakończenia rozmów, na dzień dzisiejszy sprawa pozostaje w zawieszeniu. Mam pytanie, czy w takim przypadku pracodawca powołując się na art 150 kodeksu pracy może w formie obwieszczenia wprowadzać nowy system czasu pracy? Obecnie obowiązuje podstawowy a pracodawca informuje, że od września będą obowiązywały dwa systemy czasu pracy : podstawowy oraz zadaniowy. Czy pracodawca dobrze interpretuje art. 150 kodeksu pracy?

- Możliwość wprowadzania poprzez obwieszczenie nowego systemu czasu pracy dotyczy pracodawców, którzy nie są ani objęci układem zbiorowym, ani nie są obowiązani do ustalania regulaminu pracy. W przypadku, gdy pracodawca, objęty obowiązkiem wprowadzenia regulaminu, i zakładowa organizacja związkowa nie mogą dojść do porozumienia co do treści regulaminu, regulamin ustala pracodawca (art. 1042 KP). W regulaminie ustalonym przez pracodawcę może być wprowadzony nowy system czasu pracy.

Chciałabym się dowiedzieć, co mogę zrobić w następującej sprawie. Pracodawca nie zapłacił nam za nadgodziny z czerwca i lipca bieżącego roku, poinformował, że możemy w zamian za to wziąć dni wolne. Wiem, że ma takie prawo. Ja 2 sierpnia 2012 roku trafiłam do szpitala i do dnia 24.08.2012 byłam na zwolnieniu lekarskim. W poniedziałek 27.08.2012 wróciłam do pracy i złożyłam wypowiedzenie z art. 55 par. 1[1]. Pracodawca zapoznał się z tym dokumentem w dniu 29.08.2012. Nie miałam zatem możliwości wybrać tych nadgodzin w formie dni wolnych. Czy w związku z tym mogę ubiegać się u byłego Pracodawcy, aby wypłacił mi te nadgodziny?

- Jeżeli pracownik nie miał możliwości odebrać czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych, należy mu się dodatkowe wynagrodzenie od pracodawcy.

Pracuję od 4 miesięcy na umowie o pracę na okres 1 rok. Studiuję zaocznie. Mam pytanie: jak zacznie się szkoła czy należy mi się jakiś urlop uczniowski? Jeśli tak, czy sumuje się go z normalnym urlopem? Jeżeli tak, to ile dni i jakie trzeba spełniać warunki? Bardzo proszę o odpowiedź.

- Pani uprawnienia regulują przepisy art. 102 i n. KP. W opisanym przypadku może Pani przysługiwać 21 dni dodatkowego urlopu płatnego na przygotowanie pracy dyplomowej, jeżeli jest Pani na ostatnim roku studiów.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX