Chcesz dostać pracę? Uzupełnij formularz

Marta Piątkowska
18.09.2012 , aktualizacja: 18.09.2012 16:18
A A A
AG

AG (Fot. Agnieszka Sadowska / AG)

Formularz preselekcyjny to jedno z nowoczesnych narzędzi rekrutacji, które można porównać do szczelnego sita - oddziela kandydatów, którzy nie spełniają podstawowych wymagań od tych, którzy mają realną szansę na dostanie posady. Jak go uzupełniać, żeby odnieść sukces?
Każdy, kto kiedykolwiek szukał pracy przez internetowe serwisy ogłoszeniowe zna sytuację, w której na jedną ofertę aplikuje kilkaset osób. Ciężko zostać zauważonym w takim tłumie. - W zeszłym miesiącu odpowiedziałam na 60 ogłoszeń, z czego zaledwie dwie firmy w ogóle przejrzały moje dokumenty. Przestałam aplikować tam, gdzie odpowiedziało już więcej niż 250 osób, bo wychodzi na to, że nie warto - skarży się Monika, 25-letnia studentka anglistyki, która dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobywała w agencjach interaktywnych.

Faktycznie, rekruterzy przyznają, że fala CV, jaka spływa tuż po zamieszczeniu oferty, jest przytłaczająca. Tym bardziej, że większość zgłoszeń nie odpowiada zamieszczonym wymaganiom. - Kandydaci poszukujący pracy nauczyli się aplikować nawet na ogłoszenia, których treści nie przeczytali, ale są z ich branży. Nie zwiększa to aplikującemu szansy na zdobycie zatrudnienia, a rekruterowi utrudnia znalezienie właściwego pracownika - tłumaczyła w rozmowie z "Gazetą" Iwona Jędrzejewska, specjalistka rynku pracy w ManpowerGroup.

Wypełnij formularz, pokaż czy się nadajesz

Formularze preselekcyjne mają to zmienić. W jaki sposób? Rozwiązania są dwa - albo zupełnie zastąpią CV, albo staną się jego uzupełnieniem, na podstawie którego rekruter zadecyduje, czy zapozna się z dokumentami kandydata.

W sytuacji kiedy formularz preselekcyjny całkowicie zastąpi CV zamiast o przesłanie dokumentu zostaniemy poproszeni o udzielenie odpowiedzi na kilka do kilkunastu pytań. Poza podstawowymi informacjami dotyczącymi danych osobowych i kontaktowych, rekruterzy mogą, chociaż nie muszą, poprosić o przedstawienie zdobytego doświadczenia, wykształcenia, stopnia znajomości języków lub np. oczekiwanej kwoty wynagrodzenia.

Nowością mogą się okazać pytania otwarte, np. "Jak wyobrażasz sobie pracę na danym stanowisku?" lub "Która z wartości, jakimi kieruje się nasza firma, jest ci najbliższa i dlaczego?". Dostępnym rozwiązaniem są również testy wyboru np. "W jaki sposób rozwiązałbyś konflikt w zespole?" - tutaj trzeba będzie zdecydować się na jedno z zaproponowanych rozwiązań.

Każda z odpowiedzi jest punktowana, osoby, które nie osiągną progowego wyniku - odpadną. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że już na początku rezygnują osoby nieprzekonane do danej oferty - po prostu szkoda im czasu na uzupełnianie formularza. Łatwiej również zaprezentować się z jak najlepszej strony i wykazać kreatywnością podczas udzielania odpowiedzi na pytania otwarte. To w szczególności szansa dla osób, które mają np. małe doświadczenie lub niższe od wymaganego wykształcenie albo po prostu nie potrafią zaprezentować wszystkich swoich mocnych stron w szablonowym CV.

W sytuacji, kiedy formularz jest dodatkiem do CV, możemy spodziewać się kluczowych pytań odnośnie niezbędnego doświadczenia, posiadania uprawnień lub oczekiwań finansowych. Na podstawie tych kilku krótkich odpowiedzi rekruterzy wiedzą, kto poradzi sobie na danym stanowisku i będzie zadowolony z warunków, jakie mają do zaproponowania.

W obydwu wypadkach nie opłaca się zawyżać umiejętności w celu uzyskania lepszego wyniku. Wszystko, co zadeklarowaliśmy w formularzu, zostanie szybko sprawdzone. Tak się dzieje chociażby w przypadku znajomości języków obcych. Jeżeli firma szuka pracownika, który przykładowo posługuje się biegle niemieckim, to możemy być niemal pewni, że rozmowa kwalifikacyjna będzie przebiegała w tym języku.

Zalety formularzy preselekcyjnych:

 • czytelne przekazanie najważniejszych informacji,

 • możliwość zdobycia dodatkowych punktów dzięki pytaniom otwartym lub testom wyboru,

 • pewność, że jeżeli jest się odpowiednim kandydatem na dane stanowisko, to rekruter nie pominie naszej aplikacji,

 • większe prawdopodobieństwo zostania zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną,

 • dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają bogatego doświadczenia - już nie muszą się zastanawiać, w jaki sposób wzbogacić CV


 • Wady:

 • twarda selekcja kandydatów,

 • wydłużenie procesu aplikacji z kilkunastu sekund do kilku-kilkunastu minut.


 • Zobacz także
  Skomentuj:
  Zaloguj się lub komentuj jako gość

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX