Młodzi, tu jest praca!

Marta Piątkowska, dziennikarze "GW"
08.10.2012 , aktualizacja: 08.10.2012 10:07
A A A

Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta

Ponad milion osób w wieku 18-34 lata nie ma pracy. W większości województw stanowią blisko połowę bezrobotnych. Sprawdziliśmy, w jakich firmach, branżach i zawodach mają szansę na zatrudnienie
Jak policzyła "Gazeta" na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy sytuacja zawodowa absolwentów nie uległa poprawie, w niektórych regionach kraju jest nawet gorzej niż było.

Pracy brakuje, a młodych z dyplomami przybywa. Tylko w 2011 r. prawie pół milion osób ukończyło studia. A to nie koniec. Najnowszy raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wskazuje nas jako kraj, który "wyprodukuje" największą liczbę absolwentów studiów wyższych - aż 47 proc. spośród obecnie żyjących osób skończy studia przed ukończeniem 30. roku życia. Jest nad czym myśleć, biorąc pod uwagę, że już cztery na dziesięć nowo rejestrujących się osób w urzędach pracy w sierpniu to młodzi do 27. roku życia z tytułem magistra.

Wiadomość wydaje się jeszcze gorsza w świetle informacji o tym, na jakie zawody utrzymuje się zapotrzebowanie. W pierwszej dziesiątce według globalnego badania "Niedobór talentów" przeprowadzonego przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup znalazły się jedynie cztery grupy zawodów, do których wykonywania potrzeba studiów, reszta to technicy, fachowcy lub pracownicy fizyczni. Choć nikt nie zmusi młodych, żeby zamiast uniwersytetów wybrali zawodówki, to nie można nie zauważyć, że na przygotowanej przez "Gazetę" liście poszukiwanych pracowników przeważają oferty, do których tytuł magistra nie jest potrzebny.

Uwaga: w województwach, które nie znalazły się na liście (np. Lubuskie, Świętokrzyskie) do urzędów pracy nie wpłynęły informacje od firm, które będą zatrudniały od 10 pracowników wzwyż. Po oferty pracy w Warszawie zajrzyjcie na GazetaPraca.pl

Tu będą zatrudniać:

Śląskie

Kompania Węglowa - 5 tys. osób, górników do pracy pod ziemią, ślusarzy i elektryków. Preferowane: wiek do 35 lat, wykształcenie górnicze, bardzo dobry stan zdrowia.

Katowicki Holding Węglowy - 1 tys. osób, praca głównie pod ziemią. Wymagane: dobre zdrowie, wykształcenie górnicze.

Jastrzębska Spółka Węglowa - 800 osób przede wszystkim z wykształceniem górniczym.

Koleje Śląskie - 500 osób, maszynistów, kierowników pociągu, kasjerów stacjonarnych i mobilnych, rewidentów taboru, manewrowych, ustawiaczy, konduktorów, megafonistów. Rekrutują agencje: Interimax International i L&P.

DB Schenker Rail Tabor - 150 osób do naprawy wagonów.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna - 735 osób, Metsa Tissue wybuduje w Krapkowicach zakład produkcji artykułów papierniczych. Valeo Electric and Electronic Systems postawi w Czechowicach-Dziedzicach halę produkcyjną z centrum laboratoryjno-badawczym i zapleczem biurowo-socjalnym. W Bytomiu spółka 3 Services Factory tworzy energooszczędne Centrum Przetwarzania Danych.

SL Poland Project - 560 osób do koreańskiej fabryki części dla Hyundaia, Kii i Forda w Żorach

Alstom Konstal - 500 osób do budowy wagonów metra, płaca od 2,8 tys. zł.

Dolnośląskie

Sii - 200 osób, programistów Java, C/C++ i aplikacji mobilnych, analityków biznesowych, PM, testerów, specjalistów help desk, konsultantów z obszarów inżynierii.

BD (Becton, Dickinson and Company) - 70 osób odpowiedzialnych za wspieranie procesów zakupowych, związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi, danymi i obsługą klienta.

Capgemini Software Solution Centre - 50 osób, programistów w tym baz danych, architektów systemów, testerów i niemieckojęzycznych konsultantów SAP. Wymagany niemiecki. Staż bez znaczenia.

Akwawit-Polmos - 250 osób, głównie inżynierów produkcji i obsługi magazynowej.

Nokia Siemens Networks - 200 informatyków. Do pracy aplikować można przez: www.nokiasiemensnetworks.com/jobsinpoland

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX