Od stażysty do pracownika

Aneta Zadroga
12.10.2012 , aktualizacja: 12.10.2012 12:34
A A A
Zaczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń od fundatorów, którzy ufundują staże w 18. edycji konkursu "Grasz o staż"
Najlepsi studenci i absolwenci w Polsce ze stażystów często zmieniają się w wartościowych dla firm pracowników.

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Skarbu, Carlsberg, PKO Bank Polski, Poczta Polska, PKP Energetyka, Lidl, Real, Totalizator Sportowy, Agora - wydawca "Gazety Wyborczej", PwC, Makro Cash and Carry Polska SA, Telekomunikacja Polska, PGNiG - setki firm od 17 lat przyjmują stażystów na wakacyjne praktyki. Od zeszłej edycji patronem konkursu jest minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Kariera praktykanta

- Rozpoznawalność konkursu wśród studentów sięga aż 80 proc. Mówi się o nim, że jest "największym biurem pośrednictwa pracy dla studentów", gdyż w latach ubiegłych niemalże połowa laureatów otrzymało ofertę dalszej współpracy po zakończeniu stażu - podkreśla Anna Łukawska, koordynator konkursu "Grasz o staż" z PwC.

Firma Makro Cash and Carry Polska SA bierze udział w konkursie od 1997 roku - z rokiem przerwy. Łącznie do tej pory ufundowała ponad 82 praktyki. W 2008 r. konkurs wygrała Małgorzata Boguska-Kuca. Dziś nadal pracuje w tej firmie. Jest koordynatorem ds. rekrutacji i wizerunku w Makro Cash and Carry Polska SA.

- Kiedy w 2008 roku wzięłam udział w konkursie "Grasz o staż" nie podejrzewałam, że wpłynie on tak istotnie na moją karierę zawodową. Chciałam zdobyć ciekawe doświadczenie, efektywnie wykorzystać wakacje, a przy okazji zarobić trochę pieniędzy na studenckie wydatki. Okazało się, że była możliwość przedłużenia mojego stażu. Po kilku miesiącach intensywnej nauki zaproponowano mi pracę na stanowisku asystenta - wspomina Małgorzata Boguska-Kuca.

Warto przyjmować

Dziś, po ponad 4 latach w Makro, Małgorzata Boguska-Kuca sama opiekuje się praktykantami, którzy przychodzą do firmy z konkursu "Grasz o staż". - Stażyści, których przyjmujemy, są bardzo utalentowani, aktywni, pracowici, wiedzą, co chcą osiągnąć i są bardzo otwarci na naukę nowych umiejętności, mają też mnóstwo pomysłów i szeroką wiedzę - uczą się od nas, ale my również uczymy się od nich - podkreśla.

Małgorzata Drąg, dyrektor Działu Rozwoju Zasobów Ludzkich z DB Schenker Rail Polska SA podkreśla, że do udziału w "Grasz o staż" przekonała firmę renoma konkursu oraz zasięg pozwalający dotrzeć do naprawdę dużego grona ambitnych młodych ludzi. I dodaje, że pracodawca jest bardzo zadowolony ze stażystów. - Laureaci, którym zaoferowaliśmy w naszej firmie staże, wyróżniali się już podczas rekrutacji dużym entuzjazmem, pasją i energią do działania. W trakcie stażu bardzo zaangażowali się w powierzane im zadania i zarażali energią pozostałych członków zespołu - mówi Małgorzata Drąg.

Nie tylko staże

Zachęcamy również firmy, które chcą ufundować nagrody dodatkowe. Rok temu ich wartość przekroczyła 150 tys. zł, w tym roku również mamy już pierwszych fundatorów. Z okazji "osiemnastych urodzin" konkursu "Grasz o staż" Piotr Jednaszewski - doradca University of St Andrews - przyszłorocznemu zwycięzcy konkursu - czyli temu, kto uzyska najwyższą liczbę punktów za rozwiązane zadania - ufunduje dwutygodniowy pobyt na kursie International Business and Negotiation Skills. University of St Andrews w Wielkiej Brytanii.

To jedna z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie. - "Grasz o staż" daje młodym ludziom niesamowitą szansę na zdobycie doświadczenia, bez którego kariera w Polsce i na świecie jest dziś praktycznie niemożliwa - mówi Piotr Jednaszewski. - Dlatego postanowiłem przyznać nagrodę dla najlepszego laureata z Polski. Mam też dodatkową niespodziankę. 10 czytelników "Gazety" będzie mogło skorzystać ze stypendialnej oferty programu językowego z negocjacji i biznesu, która pokrywa ponad połowę kosztów nauki na uczelni - dodaje.

Chętni powinni przesłać CV w języku angielskim na e-mail: pj21@st-andrews.ac.uk lub e-mail: afa@st-andrews.ac.uk.

Do końca grudnia będziemy czekać na fundatorów przyszłorocznych praktyk, a 18. edycja "Grasz o staż" rozpocznie się 4 lutego 2013 r., w dniu publikacji zadań konkursowych na stronie www.grasz.pl.

Wtedy do konkursu zaprosimy studentów i absolwentów. Będą mieli czas na przesyłanie rozwiązań do 8 kwietnia 2013 r.

Konkurs organizowany od 1996 roku przez "Gazetę Wyborczą" i firmę PwC przeznaczony jest dla studentów III, IV i V roku studiów jednolitych, studentów III roku studiów licencjackich lub inżynierskich oraz I i II roku magisterskich studiów uzupełniających, a także absolwentów, którzy nie ukończyli 30 lat.

Bilans 17. edycji był imponujący. 83 fundatorów praktyk (firm, instytucji rządowych, czy organizacji pozarządowych), którzy ufundowali ponad 220 płatnych staży dla studentów i absolwentów z uczelni w całej Polsce, 21 fundatorów nagród dodatkowych i ponad 3,1 tys. rozwiązanych zadań konkursowych.

Więcej informacji już wkrótce na www.grasz.pl oraz w "Gazecie Praca" i na GazetaPraca.pl.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX