Bezrobocie młodych: największy problem strefy euro

bsn, PAP
31.10.2012 , aktualizacja: 31.10.2012 18:37
A A A
Bezrobocie w strefie euro

Bezrobocie w strefie euro (Eurostat)

Zdaniem ekspertów z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami rosnący poziom bezrobocia wśród młodych jest największym problemem strefy euro. Poważniejszym niż to, że bezrobocie - we wszystkich grupach wiekowych łącznie - jest najwyższe od kiedy rozpoczęto zbieranie danych.
Zwracają oni uwagę, że zgodnie z danymi Eurostatu bezrobocie w tej grupie wzrosło z 21,7 proc. we wrześniu 2011 do 22,8 proc. we wrześniu 2012.

- Wspólnota europejska przeżywa obecnie wiele trudności, wobec czego nie należało się spodziewać znaczących zmian w poziomie zatrudnienia. Duży problem stanowi jednak stopa bezrobocia wśród młodych ludzi, która jest alarmująco wysoka, co jest problemem tak samo ważnym, jak kryzys gospodarczy, czy nierówności społeczne - ocenił w opinii przekazanej PAP socjolog i ekonomista z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jarosław Górniak.

Profesor zaznaczył, że w sytuacji stagnacji najbardziej zagrożeni bezrobociem są absolwenci i osoby z niskim doświadczeniem zawodowym. Zdaniem Górniaka kompetencje i umiejętności zdobyte na studiach są jedną z najcenniejszych wartości społecznych. Jeśli jednak w gospodarce nie powstaną nowe miejsca pracy otwarte dla absolwentów, uzyskane kompetencje nie staną się pracującym kapitałem ludzkim. - Prowadzi to do marnotrawstwa nakładów poniesionych na edukację. W ślad za tym rodzi się frustracja społeczna z powodu niezrealizowanych aspiracji młodych ludzi: istny materiał wybuchowy - komentuje, cytowany przez PAP naukowiec.

Z kolei prezes PSZK Piotr Palikowski przypomina, że Komisja Europejska w swojej strategii Europa 2020 wskazuje, że zmniejszenie bezrobocia wśród młodych ludzi nie będzie możliwe bez tworzenia aktywnych "trójkątów wiedzy" - czyli współpracy ośrodków edukacyjnych, pracodawców i szeroko pojętego biznesu.

Jego zdaniem w interesie pracodawców leży zaangażowanie w edukację osób przygotowujących się do wejścia na rynek pracy. - Jeśli sami nie zrozumiemy, iż musimy aktywnie uczestniczyć w edukacyjnym przygotowaniu młodych ludzi do pracy, to żadna pomoc z Unii nie będzie wystarczająca, a dane statystyczne nie ulegną poprawie - zaznaczył Palikowski.

Z informacji opublikowanych w środę przez Eurostat - unijny urząd statystyczny - wynika, że stopa bezrobocia w strefie euro we wrześniu 2012 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 11,6 proc. To o 0,1 punktu proc. więcej niż w sierpniu. Jednocześnie, to najwyższy poziom od 1995 r., gdy wprowadzono publikację danych. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 11,5 proc.

Nic też nie wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości Europa otrząśnie się z problemów. Amerykański noblista Joseph Stiglitz skrytykował działania podejmowane przez europejskich polityków, mające na celu wyprowadzenie wspólnoty z kryzysu. - Naprawdę trudno dostrzec, co ma stać się podstawą do wzrostu gospodarczego w Europie - mówił Bloombergowi Stiglitz.

Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 10,6 proc., czyli tyle samo, ile w sierpniu. Najwyższa była w Hiszpanii: 25,8 proc., najniższa w Austrii: 4,4 proc. We wrześniu bez pracy w strefie euro było 18,5 mln osób, a w całej UE ponad 25,7 mln.

W Polsce bezrobocie, liczone według metodologii Eurostatu, wyniosło 10,1 proc. - tyle, ile w sierpniu. Według metodologii polskiego Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 12,4.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX