Norwegia ziemią obiecaną dla młodych Szwedów

bsn
02.11.2012 , aktualizacja: 02.11.2012 15:19
A A A
Władze miasta Soderhamn w Szwecji wraz z krajowymi służbami zatrudnienia uruchomiły program "Podróż za pracą". W jego ramach młodzi Szwedzi, którzy nie mają pracy w kraju, mogą wyjechać do Norwegii. Będą mieli opłacony przelot do Oslo, zakwaterowanie, a do tego dostaną przewodnik po rynku pracy sąsiada.
Skąd taki pomysł? - Stopa bezrobocia wśród młodych wynosi około 25 proc., więc musieliśmy znaleźć jakieś rozwiązanie - mówił The Daily Telegraph Magnus Nielsen koordynator projektu z ramienia miasta. Przypominał też, że wyjazdy do pracy, do sąsiedniej Norwegii zawsze były popularne wśród młodych Szwedów. - Czasami chcieli by pojechać, ale nie mają pojęcia jak szukać pracy i gdzie mieszkać, postanowiliśmy więc pomóc im w tym - wyznał.

Program skierowany jest do osób w wieku 18-28 lat. Jak dotąd, na wyjazd z liczącego 12 tys. mieszkańców Soderhamn, zdecydowała się setka ochotników. Między innymi Andreas Larsson, który po dwóch latach na zasiłku dla bezrobotnych postanowił skorzystać z programu. Dziś jest kierowcą ciężarówki w Oslo. - Przyjechałem tu w czwartek, a w poniedziałek rano miałem już pracę - opowiadał jednej ze szwedzkich stacji radiowych. - To wydawało się wręcz nieprawdopodobne, jakbyś przyjechał do ziemi obiecanej - wyznał.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX