Chcesz zmienić pracę? Podnieś kwalifikacje

bsn
05.11.2012 , aktualizacja: 05.11.2012 18:00
A A A
Zdaniem ekspertów z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan statystyczny Kowalski zmieni zatrudnienie 7 razy w życiu. Sposobem na przygotowanie się do tych zmian są np. studia podyplomowe.
Monika Zakrzewska z PKPP Lewiatan przekonywała na antenie Polskiego Radia, że obecna sytuacja na rynku pracy wymusza na pracownikach ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Bardzo dobrym sposobem na to są - zdaniem ekspertów - studia podyplomowe. Zmiany pracy nierzadko będą wiązały się z rozpoczęciem kariery w zupełnie nowym zawodzie, co dodatkowo zwiększa znaczenie kształcenia ustawicznego.

Ekspertka Lewiatana przekonuje, że konieczność stałego podnoszenia kwalifikacji przez pracowników może być zbawienna dla trapionych przez problemy demograficzne uczelni. Zakrzewska zaznacza, że z tego powodu być może przed koniecznością zmiany zawodu staną właśnie wykładowcy akademiccy. Część uczelni po prostu upadnie, bo zabraknie kandydatów.

Często uczelniom wyższym zarzuca się, że kształcą zbyt wielu magistrów, a poziom kształcenia niestety nie przekłada się na kompetencje absolwentów. Stąd ich problemy na rynku pracy. Monika Zakrzewska zaznacza jednak, że osoby z wyższym wykształceniem po prostu lepiej radzą sobie na rynku pracy. - O ile bezrobocie wśród młodych wynosi 24, 25, a według niektórych statystyk nawet 26 proc. o tyle, jeżeli chodzi o absolwentów uczelni wyższych, wynosi jedynie 9 proc. - mówiła Polskiemu Radiu ekspertka. Jednocześnie wyjaśniła, że osoby z wyższym wykształceniem potrafią się szybciej uczyć nowych rzeczy, dzięki czemu mają większą zdolność do przekwalifikowania się, łatwiej im więc zmienić pracę.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX