Serbscy pracownicy Fiata zazdroszczą pensji Polakom

bsn
12.11.2012 , aktualizacja: 12.11.2012 18:07
A A A
10 milionowym pojazdem wyprodukowany w fabrykach Fiata jest Fiat 500. Powstał on w tyskiej fabryce

10 milionowym pojazdem wyprodukowany w fabrykach Fiata jest Fiat 500. Powstał on w tyskiej fabryce (fot. materiały prasowe)

W Serbii pracownicy fabryk Fiata wywalczyli podwyżkę. To wyprowadziło z równowagi ich kolegów z Włoch, którzy nie mogą doprosić się o większe pieniądze. Serbowie tłumaczą jednak, że ich zarobki i tak są pięciokrotnie niższe niż włoskich kolegów.
Pracownicy fabryki w Kragujevacu - w sumie 2,5 tys. osób - przekonali zarząd, że należy im się 13 proc. podwyżki. Włodarze fabryki przystali na to. Dotychczasowe pensje wynosiły między 32 a 34 tys. dinarów, czyli w przeliczeniu między 280 a 300 euro. Pracownicy zaznaczyli, że pensje im się należały, bo ich włoscy koledzy zarabiają 5 razy tyle, a robotnicy zatrudnieni w fabryce Fiat Auto Poland w Tychach około 3 razy więcej. Faktycznie, deklaracje te nie są dalekie od prawdy. Średnie wynagrodzenie zatrudnionych w fabryce w Tychach to - licząc z zarobkami zarządu - około 4 tys. złotych. Jak mówiła mediom Wanda Stróżyk, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" w Fiat Auto Poland, w grudniu ubiegłego roku, ze względu na wypłatę premii, przekroczyło ono 4 tys. złotych. Około 1,5 tys. z ogólnej liczby 4 tys. pracowników produkcyjnych zarabia miesięcznie około 3 tys. złotych.

Serbscy pracownicy starali się też zmienić organizację pracy. Teraz planowo pracują 10 godzin dziennie, cztery dni w tygodniu. Chcieliby jednak klasycznego tygodnia pracy - 5 dni po osiem godzin dziennie.

Fabryka w Kragujevacu zaczęła działać w kwietniu tego roku. Pożyczki - w wysokości 90 mln euro - na jej powstanie udzielił m. in. rząd w Belgradzie. Produkuje się tam bestseller Fiata - model 500L. Znakomita większość wyprodukowanych w Serbii egzemplarzy trafia na rynki zagraniczne, bo dla Serbów model ten jest za drogi. Dlatego, z myślą o rodzimym rynku, niebawem ruszy tam produkcja tańszego Punto Classic.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX