Z Microsoftu odszedł człowiek odpowiedzialny za sukces Windows 7

bsn
13.11.2012 , aktualizacja: 13.11.2012 13:19
A A A
Dziś w nocy gruchnęła sensacyjna wiadomość. Z Microsoftu odchodzi Steven Sinofsky - szef działu Windows, odpowiedzialny m.in. za sukces systemu operacyjnego Windows 7. Jeszcze niedawno mówiło się, że Sinofsky jest kandydatem do objęcia stanowiska szefa firmy. O powodach jego odejścia nie wiadomo właściwie nic.
Szok jest tym większy, że Sinofsky opuszcza firmę dwa tygodnie po premierze nowego systemu operacyjnego Windows 8, który miał być przełomem dla Microsoftu. Firmie wielokrotnie zarzucano, że nie nadąża za zmieniającymi się realiami, w których coraz częściej stacjonarne komputery zastępowane są przez przenośne urządzenia, jak np. tablety, czy smartphone'y. Nowy system i rozwój urządzeń mobilnych miały wzmocnić pozycję przedsiębiorstwa.

Sinofsky pracował w firmie od 1989 roku i był bliskim współpracownikiem samego Billa Gatesa. Początkowo zajmował się rozwojem pakietu Office, pod koniec ubiegłego dziesięciolecia - w 2009 r. - został szefem zespołu odpowiedzialnego za popularny system operacyjny Windows. Ale pracował też nad takimi projektami jak udoskonalenie przeglądarki Internet Explorer, czy programu do obsługi poczty elektronicznej Outlook. Był też m.in. "ojcem" 7. edycji Windowsa - systemu, który przywrócił firmie dobrą prasę po klapie Windows Vista. Duża popularność 7. edycji programu operacyjnego, przyzwoite recenzje w prasie branżowej i wśród użytkowników przywróciły zaufanie firmie i naprawiły jej nadszarpnięty wizerunek. To właśnie dobra praca nad "siódemką" sprawiła, że dyrektor firmy Steve Ballmer awansował go na szefa działu. Kolejny produkt spod ręki Sinofsky'ego - Windows 8 miał wpłynąć na dalszą poprawę wizerunku przedsiębiorstwa.

O przyczynach odejścia Sinofsky'ego nie wiadomo w zasadzie nic. Steve Ballmer w komunikacie napisał zdawkowo: "Steven Sinofsky zdecydował się odejść z firmy. Jestem wdzięczny za lata jego pracy, które wniosły wkład do firmy. Produkty i usługi, które wprowadziliśmy niedawno na rynek rozpoczęły w Microsofcie nową erę(.)". Media branżowe spekulują jednak, że przyczyną odejścia Sinofsky'ego mogła być jego rosnąca rola w przedsiębiorstwie. Potencjalnie mógł on - pisze m.in. Guardian - zagrażać pozycji samego Ballmera i zająć jego rolę. Sinofsky o powodach odejścia nie powiedział nic. Na portalu twitter.com podziękował tylko za wsparcie. Jego miejsce ma zająć Julie Larson-Green - wieloletni pracownik firmy.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX