Ile można zarobić w andrzejki?

bsn
29.11.2012 , aktualizacja: 29.11.2012 14:55
A A A
Andrzejki to jedna z ostatnich okazji w roku, by urządzić huczną imprezę. To także jeden z ostatnich momentów, by zarobić dodatkowe pieniądze np. na święta. Obsługując andrzejkowe przyjęcia można liczyć naprawdę na przyzwoite wynagrodzenia.
Przypadające na koniec listopada andrzejki obchodzone są w Polsce od przynajmniej 4 wieków. To ostatni przed adwentem moment na huczne zabawy. Charakterystyczne dla tego wieczoru są andrzejkowe wróżby. Niegdyś miały one charakter matrymonialny - dziś traktowane są raczej w kategoriach zabawy.

Dlatego ręce powinny zacierać wróżki, bo andrzejki to dla nich czas żniw. Choć zawód ten jest "całoroczny", to w andrzejki wróżki i wróżbici mają szansę na dodatkowy zastrzyk gotówki. A trzeba pamiętać, że nie jest to źle płatny zawód. Np. za seans Tarota (wróżenie z kart) trzeba zapłacić średnio około 150 złotych, a duży seans spirytystyczny z udziałem kilkunastu osób może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Co ciekawe, wróżki umieją też przepowiadać przyszłość na odległość. Wystarczy, że mają telefon, komunikator internetowy, lub dostęp do poczty elektronicznej. Najtańsze porady udzielane za pośrednictwem internetu kosztują kilkanaście złotych, ale jeśli zajmuje się nimi doświadczony specjalista przepowiadający przyszłość, to cena może wzrosnąć nawet do 200 złotych. Wróżki znajdą też pracę w ezoterycznych serwisach i kanałach telewizyjnych - tu zarobki uzależnione są od długości rozmowy i mogą sięgnąć nawet 130 zł brutto za godzinną pogadankę. Jednak gwiazdy z branży mogą liczyć nawet na 300 zł za 60 min rozmowy. Dokładnie tyle wynosi stawka znanego z EZO TV wróżbity Macieja. Więcej będziemy musieli zapłacić, jeśli poprosimy wróżbitę o "przyciągnięcie miłości" - taka usługa to koszt 600 złotych. Nieco tańszy jest rytuał polegający na odsunięciu wszystkich negatywnych zdarzeń z przeszłości - kosztuje 400 złotych.

Dwie herbaty proszę

Oczywiście impreza andrzejkowa nie może się odbyć bez barmanów, kelnerów, czy hostess. Najprościej zostać hostessą - pracodawcy wymagają na ogół dobrej prezencji i komunikatywności. Praca ta często ogranicza się do serwowania gościom przekąsek i napojów. W odniesieniu do barmanów i kelnerów wymagania są znacznie wyższe - liczą się kwalifikacje zawodowe i doświadczenie. Oprócz tego niezbędna jest znajomość zasad savoir-vivre'u, uprzejmość i wysoka kultura osobista. Barman powinien też np. wiedzieć, jak sporządzać drinki. Ile można w ten sposób zarobić? Wynagrodzenie hostess nie jest oszałamiające - to na ogół kilkanaście złotych za godzinę. Wszystko jednak zależy od rangi imprezy. W najlepszym wypadku hostessa może zarobić 200 złotych za kilka godzin pracy. Barman zarabia podobnie - kilkanaście złotych za godzinę. Może jednak liczyć na napiwki. Te, w zależności od wcześniejszej umowy z pozostałymi barmanami, trafiają do wspólnej puli i są dzielone równo miedzy całą ekipę lub bezpośrednio do konkretnego barmana. - Mi zawsze bardziej opłacało się, gdy napiwki nie były dzielone po równo. Zawsze miałem dobry kontakt z klientem i potrafiłem zarobić więcej - wyjaśnia jeden z barmanów pracujących w popularnym warszawskim klubie. Dodaje, że najwyższa kwota, jaką zarobił z napiwków jednego wieczora, to 150 złotych.

Niech gra muzyka

Na dodatkowy zastrzyk gotówki w andrzejki mogą też liczyć DJ-e. Ich zadaniem jest raczyć gości odpowiednią muzyką i dbać o to, by parkiet nie był pusty. Jeśli są w tym naprawdę dobrzy, to ich zarobki będą bardzo atrakcyjne. Dość powiedzieć, że uznany, doświadczony i rozpoznawalny DJ może zażyczyć sobie ponad tysiąc zł za poprowadzenie imprezy. Gwiazdy dużego kalibru - znane na scenie krajowej - zainkasują kilka tysięcy za jedną imprezę. Gorzej wygląda to w przypadku początkujących muzyków. Oni za andrzejkową imprezę zarobią najwyżej 200-300 złotych. Średnio doświadczony DJ liczy sobie za godzinę pracy 100-120 złotych.

Przed andrzejkowymi imprezami powinni też cieszyć się fryzjerzy, manikiurzystki, kosmetyczki oraz naturalnie taksówkarze. Ostatecznie na bale nikt nie chadza piechotą.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX