UE: gwarantowana praca dla osób poniżej 25. roku życia.

red. odp.: Małgorzata Matzke, Deutsche Welle - Redakcja Polska
07.12.2012 , aktualizacja: 07.12.2012 15:54
A A A
Jak podał dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung eurokomisarz ds. socjalnych Laszlo Andor przedstawił projekt stosownej regulacji. Bruksela stawia przy tym za wzór podobne inicjatywy w Austrii, Holandii i Norwegii
Plany Brukseli przewidują, że każdy rząd zadba o zatrudnienie młodego człowieka w przeciągu czterech miesięcy od zakończenia nauki lub utraty dotychczasowego miejsca pracy. Poprzez zatrudnienie rozumie się także praktyczną naukę zawodu lub praktykę zawodową. Realizacja gwarancji zatrudnienia pozostałaby w gestii państw członkowskich. Stosowne programy miałyby być współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Socjalnego - twierdzi FAZ.

Propozycja Brukseli ma na celu zwalczanie bezrobocia wśród młodzieży, wysokiego szczególnie w dotkniętych kryzysem państwach EU, ale też i w Polsce. Według danych Eurokomisji w państwach UE zatrudnienia poszukuje 5,5 mln młodych ludzi poniżej 25. roku życia. Najwyższe bezrobocie wśród młodzieży panuje w Grecji i Hiszpanii (55 proc.) W Portugalii, na Węgrzech, w Irlandii i Włoszech sięga ono 30 procent, w Polsce - 27 procent.

Bezzębny tygrys?

Frankfurter Allgemeine Zeitung zauważa, że z propozycji Andora nie wynika, w jaki sposób państwa członkowskie miałaby zrealizować oczekiwania Brukseli. Dziennik zwraca też uwagę, że inicjatywa Eurokomisji ma pod względem prawnym charakter zalecenia. Nie przewidziano też żadnych sankcji wobec państw, które nie zastosują się do tego zalecenia.

Niemiecka prasa: koniec "cudu nad Wisłą" - "Polski przemysł kurczy się", "fiasko marzeń o gazowym eldorado" - niemieckie dzienniki ekonomiczne o czarnych chmurach nad polską gospodarką.

Unikalna oferta uniwersytetów w Łodzi i Ratyzbonie - Od tego roku akademickiego (2012) uniwersytety w Ratyzbonie i Łodzi oferują nowy kierunek: Studia polsko-niemieckie, jedyny taki kierunek w obydwu krajach.Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX