Dla pracodawców

1600 zł: tyle wyniesie pensja minimalna

map
10.12.2012 , aktualizacja: 10.12.2012 11:24
A A A

Fot. Stock Photo

Od 2013 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 1600 zł brutto. Taką kwotę uzgodniła w połowie września Komisja Trójstronna
Natomiast osoby, które w przyszłym roku rozpoczną pierwszą pracę muszą otrzymać nie mniej niż 1280 zł brutto - to 80 proc. pensji minimalnej.

Polska, obok Rumunii, Bułgarii i Łotwy jest w grupie krajów, w których wynagrodzenie minimalne rosło w ostatnich latach najszybciej. W ciągu ostatnich siedmiu lat podskoczyło o 77 proc. z 849 zł brutto na 1500 zł brutto. Ten wynik spowodował, że według Eurostatu relacja pensji minimalnej do średniej krajowej wynosi u nas 40 proc. i jest jedną z wyższych w Europie.

Z podniesienia kwoty pensji minimalnej cieszą się przede wszystkim pracownicy i związki zawodowe, chociaż te ostatnie od lat przekonują, że jej kwota powinna wynosić co najmniej połowę średniej krajowej. Gdyby ich postulaty się spełniły do kieszeni najmniej zarabiający w 2013 r. zamiast 1181 zł otrzymywaliby 1334 zł netto.

Choć różnica między oczekiwaniami, a rzeczywistością jest wyraźna, to należy dodać, że podwyżka pensji minimalnej jest jedyną, której pracodawcy nie mogą uniknąć. Zapewne z tego powodu jej przeciwnicy, a wśród nich są głównie przedsiębiorcy i ekonomiści, co roku przekonują, że jej regularny wzrost w perspektywie czasu zrobi więcej złego niż dobrego. Jako główne argumenty podają zwiększenie bezrobocia. Chociaż pracownik ma w kieszeni ledwie o 70 zł więcej, to pełne koszty pracodawcy po doliczeniu składek i świadczeń wynoszą 121 zł. Jednostkowo kwota nie robi wrażenia, ale rzadko się zdarza, żeby firma na pensji minimalnej zatrudniała tylko jedną osobę.

Kolejny problem - wzrost pensji minimalnej oznacza również wzrost wynagrodzenia średniego w firmach, które mają odpowiedni zapis w regulaminie wynagrodzeń. Najczęściej dotyczy on założenia, że na danym stanowisku wypłacana jest pensja nie mniejsza niż określona wielokrotność wynagrodzenia minimalnego. I wreszcie, firmy, których nie stać na podwyżki, zmieniają formę zatrudnienia np. na pół etatu resztę wypłacając na umowach cywilnoprawnych.

Zobacz także
  • 1600 zł: tyle wyniesie pensja minimalna big.ot 10.12.12, 11:46

    Bzdura na resorach, której jedynym celem jest poprawienie statystyk. Jak firma nie chce płacić pracownikowi pensji minimalnej to nie zapłaci i koniec. Zaproponują umowę o dzieło. Nie chcesz »

  • 1600 zł: tyle wyniesie pensja minimalna mineyko 10.12.12, 15:08

    To bzdura piramidalna,Nowa płaca minimalna,No a dzięki tej głupocie,Znowu wzrośnie bezrobocie!»

  • bo u nas płacą głównie minimalną jkredman 11.12.12, 11:15

    dla wyróżniających się wykształceniem minimalną + 10%, stąd też te wskaźniki, pensje posła, prezydenta, premiera, ministra powinny być wielokrotnością średniego wynagrodzenia - wtedy i »