1600 zł: tyle wyniesie pensja minimalna

map
10.12.2012 , aktualizacja: 10.12.2012 11:24
A A A

Fot. Stock Photo

Od 2013 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 1600 zł brutto. Taką kwotę uzgodniła w połowie września Komisja Trójstronna
Natomiast osoby, które w przyszłym roku rozpoczną pierwszą pracę muszą otrzymać nie mniej niż 1280 zł brutto - to 80 proc. pensji minimalnej.

Polska, obok Rumunii, Bułgarii i Łotwy jest w grupie krajów, w których wynagrodzenie minimalne rosło w ostatnich latach najszybciej. W ciągu ostatnich siedmiu lat podskoczyło o 77 proc. z 849 zł brutto na 1500 zł brutto. Ten wynik spowodował, że według Eurostatu relacja pensji minimalnej do średniej krajowej wynosi u nas 40 proc. i jest jedną z wyższych w Europie.

Z podniesienia kwoty pensji minimalnej cieszą się przede wszystkim pracownicy i związki zawodowe, chociaż te ostatnie od lat przekonują, że jej kwota powinna wynosić co najmniej połowę średniej krajowej. Gdyby ich postulaty się spełniły do kieszeni najmniej zarabiający w 2013 r. zamiast 1181 zł otrzymywaliby 1334 zł netto.

Choć różnica między oczekiwaniami, a rzeczywistością jest wyraźna, to należy dodać, że podwyżka pensji minimalnej jest jedyną, której pracodawcy nie mogą uniknąć. Zapewne z tego powodu jej przeciwnicy, a wśród nich są głównie przedsiębiorcy i ekonomiści, co roku przekonują, że jej regularny wzrost w perspektywie czasu zrobi więcej złego niż dobrego. Jako główne argumenty podają zwiększenie bezrobocia. Chociaż pracownik ma w kieszeni ledwie o 70 zł więcej, to pełne koszty pracodawcy po doliczeniu składek i świadczeń wynoszą 121 zł. Jednostkowo kwota nie robi wrażenia, ale rzadko się zdarza, żeby firma na pensji minimalnej zatrudniała tylko jedną osobę.

Kolejny problem - wzrost pensji minimalnej oznacza również wzrost wynagrodzenia średniego w firmach, które mają odpowiedni zapis w regulaminie wynagrodzeń. Najczęściej dotyczy on założenia, że na danym stanowisku wypłacana jest pensja nie mniejsza niż określona wielokrotność wynagrodzenia minimalnego. I wreszcie, firmy, których nie stać na podwyżki, zmieniają formę zatrudnienia np. na pół etatu resztę wypłacając na umowach cywilnoprawnych.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX