Rankingi pracodawców - czy warto być na podium?

Marta Piątkowska
11.12.2012 , aktualizacja: 12.12.2012 11:40
A A A

źródło: Shutterstock

Czy w czasach, kiedy większość krajów nie może sobie poradzić z problemem bezrobocia, firmom powinno zależeć, żeby zachęcać ludzi do tego, żeby to właśnie dla nich pracowali? Odpowiedź wydaje się prosta - oczywiście, że tak. Tylko dlaczego?
Ile zarabiają inni na twoim stanowisku? Weź udział w badaniu wynagrodzeń i sprawdź, czy w nowym roku czas na podwyżkę.

O tym jak ciężko znaleźć dobrego pracownika wie każdy, kto chociaż raz go szukał. Wielkość firmy nie ma w tym przypadku znaczenia. Problem mają zarówno korporacje, przedsiębiorstwa produkcyjne jak i małe firmy. Wszyscy podają te same argumenty - na rynku są ludzie, tylko nie tacy, jakich potrzebujemy, kandydaci mają wygórowane oczekiwania i brakuje im doświadczenia oraz kompetencji.

Jednym ze sposobów na zwiększenie prawdopodobieństwa, że jednak uda się przyciągnąć do najcenniejszych kandydatów, jest udział w różnego rodzaju rankingach dla pracodawców, które wysyłają pracownikom wiadomość - zainteresuj się naszą firmą. W efekcie te, którym udało uplasować się na dobrych miejscach nierzadko wygrywają "wojnę o talenty". Ale to nie jedyne korzyści.

Na przykład tytuł najlepszego pracodawcy przede wszystkim wpływa na wizerunek firmy. To silny komunikat, który mówi otoczeniu - dbamy o naszych pracowników, zapewniamy im warunki umożliwiające rozwój oraz przestrzegamy określonych reguł biznesowym i etycznych. Warto pracować dla nas i warto z nami współpracować.

Potwierdza to Małgorzata Sacewicz-Górska z agencji doradztwa personalnego ManpowerGroup, która na wyniki rankingów patrzy nie tylko z perspektywy rynku, ale również osoby odpowiedzialnej za pozyskiwanie pracowników. - Wskazując najlepszych pracodawców tworzymy elitarną grupę firm, która automatycznie staje się najbardziej pożądana w oczach kandydatów. To bardzo cenne we współczesnym świecie pracy, w którym jednym z podstawowych kryteriów budujących konkurencyjność przedsiębiorstw na rynku jest właśnie dostęp do zatrudnianych talentów, czyli pracowników o poszukiwanych, rzadkich kompetencjach, o których jest coraz trudniej - komentuje ekspertka.

Warto dodać, że tytuł, jaki zyskuje firma jest również cenny dla jej obecnych pracowników. Powodów jest kilka. Po pierwsze firma musiała spełnić określone warunki, żeby na niego zasłużyć. Po drugie, za wszelką cenę będzie chciała utrzymać swoją pozycję, więc warunki zatrudnienia mogą być już tylko lepsze. Po trzecie, wraz ze wzrostem prestiżu firmy rośnie również prestiż pracowników. Paradoksalnie, jeżeli będą chcieli odejść, to wystartują na rynek z dobrą pozycją negocjacyjną.

Poza tym ranking to również sposób na ocieplenie wizerunku firmy. Problem mało atrakcyjnego pracodawcy, według zagranicznych ekspertów, dotyczy głównie przedsiębiorstw oferujących usługi bankowe, konsultingowe oraz działających w branży petrochemicznej.

Skoro wiadomo, dlaczego udział w rankingach dla pracodawców się opłaca, trzeba zapytać - w których warto brać udział? Jeżeli polityka prowadzenia firmy i zarządzania zespołem spełnia warunki kilku rankingów najlepiej startować we wszystkich (chyba, że ich regulamin mówi inaczej). Jeżeli nie ma takiej możliwości należy się zastanowić, czy lepszy dla naszej firmy będzie ranking ogólnopolski, w którym wystartują te ze wszystkich branż, czy może lepiej stanąć do rywalizacji w swojej kategorii i zostać np. najlepszym pracodawcą w branży IT. To może mieć kluczowe znaczenie dla potencjalnych pracowników.

- Dla przykładu dla młodych mam na pewno będzie istotne jeśli ich pracodawca, lub też firma do której aplikują, uzyskał tytuł firmy przyjaznej właśnie mamom. Z kolei ranking firm technicznych będzie cenną wskazówką dla inżynierów lub informatyków, którzy poszukują ciekawego miejsca zatrudnienia, oferującego im nie tylko dobre warunki pracy, ale przede wszystkim dalszy rozwój - tłumaczy Małgorzata Sacewicz-Górska.

Cały tekst można przeczytać w najnowszym numerze miesięcznika Personel Plus

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX