Zakupowy rajd Świętego Mikołaja

Sedlak&Sedlak
17.12.2012 , aktualizacja: 17.12.2012 17:33
A A A
Koniec roku to czas wzmożonych zakupów. W samym grudniu sprzedaż detaliczna wzrasta o ponad 20% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Taki trend utrzymuje się już od wielu lat z różnym nasileniem - podaje portal rynekpracy.pl.
W grudniu wielu inwestorów giełdowych oczekuje krociowych zysków związanych z "rajdem Świętego Mikołaja". W końcu to czas wzmożonych zakupów, a co za tym idzie wzrostów indeksów giełdowych. Inwestorzy z nadzieją oczekują stycznia, aby spieniężyć swoje aktywa podczas wywołanej przez "Świętego Mikołaja" hossy. Tak wygląda świąteczny rynek widziany oczami graczy giełdowych. Jak to wygląda z perspektywy przeciętnego konsumenta?

Niewątpliwie okres przedświąteczny to czas "zakupowego szału". Prezenty dla najbliższych, paliwo na wyjazd, zapasy na czas świątecznego "obżarstwa", może nowy telewizor albo laptop. - Efektem świątecznych przygotowań jest znaczny wzrost sprzedaży. W samym grudniu sprzedaż detaliczna wzrasta o ponad 20% w porównaniu do listopada. Taki trend utrzymuje się już od wielu lat z różnym nasileniem - komentuje Paweł Chorosz z Sedlak & Sedlak.

Jak podaje portal rynekpracy.pl, w ciągu ostatnich trzech lat sklepy przeżyły największe oblężenie w grudniu 2010 roku. Wówczas grudniowa sprzedaż detaliczna wzrosła o ponad 1 w porównaniu z miesiącem poprzednim.W okresie listopad-grudzień 2011 roku największy wzrost przychodów (o 37%) odnotowali sprzedawcy mebli, RTV i AGD. Polacy w okresie świątecznym chętnie kupują tego typu artykuły. Na drugim miejscu pod względem grudniowych wzrostów sprzedaży znalazły się odzież i obuwie (+35%). Nie tylko święta, ale również zimowa aura spr awiają, że Polacy chętnie uzupełniają swoje garderoby. Na trzecim miejscu pod względem wzrostu sprzedaży znalazły się farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny (wzrost +32%). Drogerie mogły zatem liczyć na dość duży wzrost sprzedaży w tym okresie. W grudniu 2011 roku wzrosły również przychody sklepów z żywnością (w stosunku do listopada o 31%). Święta w końcu nie mogą się obyć bez suto zastawionego stołu.

Czy ten rok również okaże się zakupowym rajdem Świętego Mikołaja? - To, czy zbliżające się święta będą tak owocne dla sprzedawców jak w poprzednich latach, okaże się dopiero w styczniu. Wtedy to GUS opublikuje dane dotyczące sprzedaży detalicznej podsumowujące okres grudnia 2012 roku - mówi specjalista z Sedlak & Sedlak.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX