Rząd dopłaci połowę pensji w kryzysie

bsn
20.12.2012 , aktualizacja: 20.12.2012 15:39
A A A
Rząd, chcąc ulżyć dotkniętym kryzysem pracodawcom i zagrożonym zwolnieniami pracownikom, zamierza przygotować nową ustawę antykryzysową. Jej głównym celem będzie ograniczenie zwolnień w przedsiębiorstwach.
Resort pracy, który przygotował projekt ustawy, właśnie rozmawia o jej ostatecznym kształcie z przedstawicielami organizacji zrzeszających pracodawców i związkowcami. Konsultacje potrwają do końca grudnia. Ich efekty minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz ma przedstawić na posiedzeniu Komisji Trójstronnej w styczniu.

Najważniejszy zapis w nowej ustawie dotyczy dopłat do tzw. postojowego, czyli sytuacji, w której ze względu na malejącą liczbę zamówień przedsiębiorcy ograniczają produkcję. Rząd chce, aby wówczas firmy nie zwalniały pracowników, tylko wypłacały im połowę uposażenia. Drugą połowę dopłacałoby państwo, a pieniądze pochodziłyby z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. - Takie rozwiązanie będzie tańsze niż aktywizacja tych osób, gdyby zostały one bez pracy - mówił dziś na spotkaniu z dziennikarzami minister Kosiniak-Kamysz. Zapewnił, że nowe przepisy wejdą w życie na przełomie maja i czerwca 2013 r. Mają obowiązywać przez rok. Z pomocy mogłoby - zdaniem ministra - skorzystać 1100 firm i nawet 100 tys. pracowników.

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX