Firmo, wygraj najlepszego stażystę!

Aneta Zadroga
24.12.2012 , aktualizacja: 24.12.2012 11:37
A A A
Gala, podczas której wręczamy praktyki, odbywa się co roku w warszawskim hotelu Marriott. W zeszłym roku było 71 fundatorów, którzy ufundowali praktyki i nagrody dla 177 młodych osób. Na zdjęciu: Gala 'Grasz o staż', czerwiec 2010 r.

Gala, podczas której wręczamy praktyki, odbywa się co roku w warszawskim hotelu Marriott. W zeszłym roku było 71 fundatorów, którzy ufundowali praktyki i nagrody dla 177 młodych osób. Na zdjęciu: Gala 'Grasz o staż', czerwiec 2010 r. (ALBERT ZAWADA)

Co drugi praktykant zostaje w firmie na dłużej - wynika z badań PwC, firmy, która wraz z "Gazetą Wyborczą" od lat organizuje "Grasz o staż". Konkurs jest świetnym sposobem na znalezienie najlepszych pracowników wśród studentów i absolwentów. Na zgłoszenia firm czekamy do końca roku
Właśnie dostaliśmy potwierdzenie z Kancelarii Prezydenta, która w tym roku zdecydowała się zaprosić do siebie stażystę. Resort skarbu państwa oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego również przyjmą praktykantów-laureatów 18. edycji "Grasz o staż".W kolejce po najlepszych ustawiają się kancelarie prawne i organizacje pożytku publicznego. A także największe firmy w Polsce, jak Agencja Rozwoju Przemysłu SA, Bisnode Polska sp. z o.o., firma FoodCare produkująca m.in. napoje Black i Frugo, firma Cushman & Wakefield, Carrywater, Castorama Polska, DLA Piper, Grupa PZU, Grupa TUI, Imperial Tobbaco Polska SA, Infosys BPO Polska, Real, Targi Lublin SA, Urząd Dozoru Technicznego i Zakłady Azotowe "Puławy".

O co gramy?

Przede wszystkim o prestiż firmy i o najlepszych stażystów w Polsce.

- Rozpoznawalność konkursu wśród studentów sięga aż 80 proc. - podkreśla Anna Łukawska, koordynator "Grasz o staż" w PwC. - Mówi się o nim, że jest "największym biurem pośrednictwa pracy dla studentów", gdyż w latach ubiegłych prawie połowa laureatów otrzymała ofertę dalszej współpracy po zakończeniu stażu.

"Grasz o staż" to konkurs z jedną z najbardziej rozpoznawalnych na rynku marek. - Przez siedemnaście lat udało się stworzyć rozpoznawalny znak, który przyciąga zarówno studentów, jak i firmy z różnych branż - mówi Maciej Hassa, kierownik zespołu ds. marki pracodawcy i młodego talentu z Grupy PZU. - Dzięki programowi udało się nam zatrudnić w tym roku dwie młode i ambitne osoby, które podczas praktyk w naszej firmie miały możliwość wykazania się wiedzą i umiejętnościami. Przez udział w "Grasz o staż" chcemy też uświadomić najlepszym kandydatom na rynku, że warto aplikować do PZU: to jest miejsce, w którym możecie rozwinąć skrzydła.

Firmy są świadome, że ranga i prestiż konkursu "Grasz o staż" pozytywnie wpływa na ich własny wizerunek. - Chcieliśmy wzmocnić markę Thomson Reuters wśród potencjalnych kandydatów, aby była magnesem dla najlepszych - mówi Małgorzata Ledwoń, menedżer danych z Thomson Reuters. - Konkurs potwierdził, że jesteśmy pracodawcą, u którego chcą pracować najlepsi. Świadczy o tym nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość nadesłanych odpowiedzi, a także również poziom wiedzy praktykantów, których przyjęliśmy. "Grasz o staż" zmobilizował nas również do ciągłego udoskonalania programu praktyk - dodaje.

Najważniejsze argumenty

Do udziału w konkursie i przyjmowania stażystów zachęca też Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Przekazywana w trakcie studiów wiedza musi być uzupełniona kształceniem umiejętności praktycznych i kompetencji personalnych. Tylko taka edukacja pozwoli na rozwój społeczeństwa innowacyjnego - przekonuje minister Kudrycka. - Lepsza współpraca uczelni z pracodawcami to wyzwanie na dziś. "Grasz o staż" sprzyja nie tylko tworzeniu nowych szans dla najbardziej utalentowanych młodych ludzi, ale też budowaniu pomostów między nauką i gospodarką. Konkurs wygrywają najbardziej utalentowani studenci i absolwenci, a przecież administracja publiczna również potrzebuje ludzi z wiedzą, pasją i otwartymi głowami - podkreśla minister nauki.

Firma MAKRO Cash and Carry Polska SA jest w konkursie od 1997 roku. Łącznie do tej pory ufundowała ponad 82 praktyki. W 2008 r. konkursowy wygrała Małgorzata Boguska-Kuca. Dziś jest w tej firmie koordynatorem ds. rekrutacji i wizerunku. - Kiedy w 2008 roku wzięłam udział w konkursie "Grasz o staż" nie podejrzewałam, że wpłynie on tak istotnie na moją karierę zawodową. Chciałam zdobyć ciekawe doświadczenie, efektywnie wykorzystać wakacje, a przy okazji zarobić trochę pieniędzy na studenckie wydatki. A potem okazało się, że można przedłużyć staż. Po kilku miesiącach intensywnej nauki zaproponowano mi pracę na stanowisku asystentki - wspomina Małgorzata Boguska-Kuca.

Nie jest jedyna. Wielu laureatów "Grasz o staż" sprzed kilku lub kilkunastu lat dziś jest dyrektorami, menedżerami i prezesami w największych firmach w Polsce i za granicą. A wszystko zaczęło się w 1996 roku, kiedy z inicjatywy "Gazety Wyborczej" oraz firmy PwC powstał konkurs "Grasz o staż". Na samym początku fundatorów było 18, a praktyk 50. Z roku na rok liczba firm chcących dać szansę młodym ludziom na zawodowy start rosła, rosło także zainteresowanie studentów i absolwentów udziałem w konkursie. W 2001 roku liczba staży po raz pierwszy w historii wynosiła 100. Zgłosiło się wtedy 64 fundatorów, po raz również pierwszy zagwarantowano stażystom wynagrodzenie nie niższe niż 1,8 tys. zł brutto. W 2003 roku w konkursie wzięło udział ponad 1,6 tys. uczestników, po raz pierwszy w historii konkursu staże zaoferowały także organizacje pozarządowe.

W 2006 roku przeprowadzono badanie na 35 uczelniach wyższych. Okazało się, że aż 78 proc. studentów zna markę "Grasz o staż". Rok później było już 230 staży i 78 fundatorów, a gwarantowane wynagrodzenie laureatów praktyk w firmach wzrosło do 2,2 tys. zł brutto. Rok temu fundatorzy zaoferowali studentom 230 praktyk, jak również nagrody dodatkowe, których wartość przekroczyła 150 tys. zł. Konkurs otrzymał też tytuł Studenckiego Projektu Roku 2011, który został przyznany według badania przeprowadzonego przez magazyn studencki "?dlaczego". Zakończona właśnie 17. edycja konkursu to kolejny rekord - ponad 3,1 tys. uczestników. Konkurs został objęty patronatem honorowym Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, otrzymał także wyróżnienie w konkursie Employer Branding Stars.

Czekamy na fundatorów! Firmy, które chciałyby ufundować staże w przyszłorocznej odsłonie "Grasz o staż", mogą się zgłaszać do końca grudnia 2012 r.

Zapraszamy również pracodawców i instytucje, które mogą ufundować nagrody dodatkowe. Rok temu ich wartość przekroczyła 150 tys. zł.

18. edycja konkursu rozpocznie się 4 lutego 2013 r. wraz z opublikowaniem na stronie www.grasz.pl zadań konkursowych. Uroczysta Gala Finałowa, na której poznamy laureatów, odbędzie się 13 czerwca. Więcej informacji na www.grasz.pl oraz www.gazetapraca.pl.

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX