Brytyjscy policjanci dorabiają poza służbą

PAP, bsn
31.12.2012 , aktualizacja: 31.12.2012 15:13
A A A
Radiowóz brytyjskiej policji

Radiowóz brytyjskiej policji

Ponad 23 tys. zawodowych policjantów w Anglii i Walii ma drugą pracę. Jest to ponad 10 proc. ogółu funkcjonariuszy - podaje tygodnik "Mail on Sunday". Rodzi to pytania o możliwy konflikt interesów.
Wśród wykonywanych prac gazeta wymienia: kursy samoobrony, sprzedawanie lodów, instruktaż jazdy na nartach, noszenie trumien. W jednym przypadku specjalista od terroryzmu dorabiał jako wikary, a w innym - jako medium spirytystyczne.

Wymogiem jest, aby zgodę na drugą pracę wyrazili przełożeni funkcjonariusza. Zwykle jej udzielają, ale drugie zajęcie nie może kolidować z zawodowymi obowiązkami policjanta. Dane, na które powołuje się tygodnik sugerują, że kontrole ze strony przełozonych mogą nie być wystarczająco ścisłe.

Według policyjnego inspektoratu (Her Majesty's Inspectorate of Constabulary) nieco ponad 23 tys. policjantów (na ogólną liczbę ponad 201 tys. funkcjonariuszy w Anglii i Walii) miało dodatkową pracę w 2012 roku. To o jedną piątą więcej niż w marcu 2011 roku.

W ciągu dziewięciu miesięcy do końca maja br. inspektorat wszczął 154 dochodzenia ws. dodatkowych prac wykonywanych przez funkcjonariuszy policji, co dawało średnią 17 dochodzeń miesięcznie. 10 policjantów zostało zwolnionych dyscyplinarnie lub podało się do dymisji, a 65 otrzymało upomnienie. W poprzednim roku takich dochodzeń było 82.

Dane te sugerują, że problem konfliktu interesów między pracą w policji i pracą poza nią rośnie. Dziennikarskie śledztwo pokazało, że kierownictwo policji nie zawsze szczegółowo sprawdza, czy firma, dla której funkcjonariusz policji pracuje prywatnie, nie świadczy usług kolidujących z obowiązkami policji.

- Niepokoi mnie to, że siatka dyżurów policjantów może być ustalana pod kątem ich obowiązków wobec innego pracodawcy, a nie z punktu widzenia potrzeb społecznych - powiedział, cytowany przez "Mail on Sunday" konserwatywny poseł Mark Reckless.

W 2013 roku resort spraw wewnętrznych ma przedstawić propozycje szczegółowego uregulowania tej kwestii.

Komisja spraw wewnętrznych Izby Gmin w najbliższym roku przeprowadzi dochodzenie m.in. w reakcji na doniesienia o tym, że policja tuszowała własne nadużycia i niekompetencję podczas śledztwa dotyczącego śmierci 96 kibiców Liverpoolu na stadionie Hillsborough w Sheffield w 1989 r.

Ostatnio ujawniono też, że policja "ustawiała" materiał dowodowy przeciwko konserwatywnemu posłowi Andrew Mitchellowi, który odpowiadał za dyscyplinę w klubie parlamentarnym torysów.

Poziom pensji policjanta wstępującego do służby nie jest centralnie uregulowany, ale średnio wynosi 22 680 funtów rocznie. Po ukończeniu przeszkolenia rośnie do 25 317 funtów. Policjant z kilkuletnim doświadczeniem w stopniu sierżanta zarabia 35-40 tys. funtów rocznie, inspektor ok. 49-52 tys., a główny inspektor ok. 51-54 tys. funtów.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX