Po dyżurze ekspertów Głównego Inspektoratu Pracy

bsn
07.01.2013 , aktualizacja: 10.01.2013 15:04
A A A
Dzisiaj odbył się dyżur ekspercki specjalistek z Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie. W redakcji "Gazety" gościliśmy Adriannę Jasińską-Cichoń - radcę prawnego i Annę Jaworską - główną specjalistkę z Departamentu Prawnego w GIP.
Ekspertki przez ponad dwie godziny odpowiadały na liczne pytania czytelników. Dzwoniący pytali m.in. o to, jak odzyskać zaległe wynagrodzenia, o przepisy dotyczące zwalniania osób w wieku przedemerytalnym, czy prawa przysługujące pracującym w oparciu o umowy cywilnoprawne.

GazetaPraca.pl postanowiła zorganizować ten dyżur, bo przypadków naruszeń praw pracowniczych przybywa. W ciągu 11 miesięcy minionego roku do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło 37,5 tys. skarg na nieuczciwych pracodawców. To o ponad 2 tys. więcej niż w takim samym okresie 2011 r. Inspektorzy PIP w trakcie kontroli ujawnili łącznie niemal 76,5 tys. różnych naruszeń praw pracowniczych. Prawdziwą plagą jest niewypłacanie pensji. Do końca listopada 2012 firmy były winne swoim pracownikom ponad 208 mln zł. To blisko 75,5 mln więcej niż rok wcześniej. Także liczba firm, które miały kłopoty z wypłacaniem wynagrodzeń znacznie wzrosła w ciągu roku - z 67 tys. w 2011 r. do 101 tys. w 2012 r. Te dane oraz liczba czytelników, którzy zadzwonili do ekspertek w trakcie dyżuru - w sumie udzielono kilkudziesięciu porad - pokazują, że nasza inicjatywa była bardzo potrzebna. Już w najbliższych dniach opublikujemy w serwisie GazetaPraca.pl listę najczęściej zadawanych pytań, wraz z odpowiedziami ekspertów.

Chcesz wiedzieć więcej o prawie pracy? Kup najnowszy kodeks!

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX