Śląsk czeka na finansistów. Można dobrze zarobić

map
07.01.2013 , aktualizacja: 07.01.2013 17:39
A A A
Katowice

Katowice (Umkatowice/CC/Wikimedia)

Z raportu firmy doradztwa personalnego Michael Page ?Finanse i księgowość. Przegląd wynagrodzeń 2012/2013? wynika, że pracownicy działów finansowych, którzy mieszkają na Śląsku lub zamierzają się tam przeprowadzić, mogą liczyć nie tylko na zatrudnienie, ale również bardzo dobre warunki finansowe.
W czasie, kiedy firmy w całym kraju szykują się na skutki spowolnienia gospodarczego, region śląski koncentruje się na zatrudnianiu pracowników. Poszukiwani są nie tylko specjaliści, ale też gotowi przyjąć posadę głównego księgowego (wymogiem jest znajomość języka angielskiego i konsolidacji), czy dyrektora finansowego (z bardzo dobrym angielskim i doświadczeniem w rozliczaniu długoterminowych projektów inwestycyjnych wartości kilkudziesięciu milionów złotych). - Śląski rynek pracy dla finansistów daleki jest od nasycenia. To wymarzona sytuacja dla osób poszukujących zatrudnienia, tym bardziej że w tym regionie ponad 30 proc. rekrutacji dotyczy nowych stanowisk, podczas gdy np. w stolicy rekrutacje do działów finansowych to głównie zastępowanie pracowników innymi - mówi Radosław Szafrański, executive manager, Michael Page Southern Poland.

Czy ewentualna przeprowadzka się opłaci? Z danych firmy Michale Page wynika, że śląscy pracodawcy doceniają wysokie kompetencje pracowników. Przykładowo osoba z ponad pięcioletnim doświadczeniem w kontrolingu finansowym, do której obowiązków należy m.in. przygotowanie budżetów i monitoring ich realizacji, wyjaśnianie odchyleń, opracowywanie raportów, analiza trendów, kosztów, należności i zobowiązań, a także analiza kluczowych wskaźników finansowych oraz rekomendowanie odpowiednich działań, może liczyć na wynagrodzenie rzędu 10 tys. zł brutto.

Główny księgowy odpowiedzialny za całokształt działalności firmy, a także operacyjną efektywność zespołu księgowości otrzyma wynagrodzenie ok. 11 tys. zł brutto. Poszukiwani na Śląsku kontrolerzy ds. produkcji, którzy pełnią funkcje finansowe w fabrykach, odpowiadają za jeden bądź kilka zakładów produkcyjnych i nadzorują komórkę kontroli wewnętrznej, zapewniając zgodność z polityką firmy w zakresie księgowości, mogą zarobić ok. 18 tys. zł brutto. Pracujący w aglomeracji śląskiej dyrektor finansowy pełniący w organizacji kluczową rolę pod względem strategicznym i operacyjnym oraz stanowiący część zespołu zarządzającego zarabia miesięcznie w największych firmach (powyżej 1000 pracowników) ok. 28 tys. zł brutto. Jeśli weźmiemy pod uwagę mniejsze firmy (do 100 pracowników) okazuje się, że dyrektor finansowy zarobi w aglomeracji śląskiej ok. 18 tys. zł brutto.

Od reszty kandydatów, dla których na Śląsku jest praca, wymaga się znajomości podstaw księgowości podatkowej, a także posiadania certyfikatów takich jak biegły rewident czy ACCA.

Istotne jest także udokumentowane doświadczenie w corporate finance i procesach konsolidacji, bo dużo firm z tego regionu przymierza się do wejścia na giełdę. Niezbędna będzie również bardzo dobra znajomość języka angielskiego, na co kładziony jest duży nacisk. Drugim językiem istotnym z punktu widzenia pracodawców jest niemiecki, ale na znaczeniu zyskuje także francuski.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX