Daj staż, daj szansę

Aneta Zadroga Bartosz Sendrowicz
14.01.2013 , aktualizacja: 14.01.2013 12:05
A A A
Laureaci XVII edycji 'Grasz o staż'. Do wygrania było aż 220 staży w najbardziej prestiżowych firmach

Laureaci XVII edycji 'Grasz o staż'. Do wygrania było aż 220 staży w najbardziej prestiżowych firmach (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Tylko do piątku 18 stycznia firmy i instytucje mogą wpisać się na listę fundatorów praktyk w ramach 18. edycji "Grasz o staż". Zapraszamy!
Konkurs, organizowany przez "Gazetę Wyborczą" i firmę PwC, polega na tym, że zgłaszają się w nim firmy i organizacje pozarządowe, które chcą przyjąć na praktyki studentów ostatnich lat lub absolwentów. Staże są płatne i bardzo dobrze przygotowane. Chętni na staże muszą rozwiązać zadania i często przejść prawdziwą rozmowę kwalifikacyjną.

"Grasz o staż" po raz kolejny patronatem objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Staże na pewno ufundują pracodawcy, którzy są w konkursie kolejny raz, jak np.: Agencja Rozwoju Przemysłu SA, BISNODE POLSKA Sp. z o.o., firma FoodCare produkująca m.in. napoje Black i Frugo, firma Cushman & Wakefield, Carrywater, Castorama Polska, DLA Piper, Grupa PZU, Grupa TUI, Imperial Tabbaco Polska SA, Infosys BPO Polska, Lidl Polska, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Skarbu Państwa, Real, Targi Lublin SA, Urząd Dozoru Technicznego, Zakłady Azotowe Puławy. Dwa staże ufunduje Agora, wydawca "Gazety Wyborczej" - jeden w serwisie GazetaPraca.pl, druga osoba będzie się uczyć promocji w dziale marketingu "Gazety Wyborczej".

Recepta na kryzys

Dla pracodawców, udział w konkursie "Grasz o staż" jest dziś sprawdzonym i pewnym sposobem na znalezienie cennych pracowników. Dla młodych ludzi - bezcenną okazją na podniesienie swojej wartości na rynku pracy.

Z szacunków Ministerstwa Pracy wynika, że na koniec 2012 r. bezrobocie wynosiło 13 proc. Ten rok, a przynajmniej jego pierwsza połowa, prawdopodobnie nie będzie lepszy. Zdaniem Ryszarda Petru, przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, w szczytowym momencie bezrobocie może przekroczyć 14 proc. Także wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina przyznawał, że w marcu lub kwietniu bezrobocie może osiągnąć taki poziom. Jak dodawał Męcina będzie to jednak sytuacja przejściowa i po tych miesiącach liczba osób bez pracy powinna się sukcesywnie zmniejszać. Zgodnie z trendami, po okresie wiosenno-letnich prac sezonowych, pod koniec roku znowu czeka nas wzrost bezrobocia.

Coraz poważniejszym problemem staje się też bezrobocie wśród osób do 25. roku życia. Z najnowszych danych Europejskiego Urzędu Statystycznego - Eurostat - wynika, że w Polsce bez pracy jest w tej grupie wiekowej 28,4 proc. młodych. Wprawdzie w porównaniu z Hiszpanią i Grecją nie wypadamy źle - tam bez pracy jest więcej niż 55 proc. młodych, ale wskaźnik bezrobocia wśród młodych Polaków rośnie nieprzerwanie od przynajmniej kilkunastu miesięcy. Młodych bezrobotnych przybywa, bo pracodawcy, nawet jeśli mają fundusze, wahają się przed zatrudnianiem niedoświadczonych i nieprzygotowanych do zawodu osób.

Na ratunek młodym

Jednym ze sposobów walki z bezrobociem młodych są dobre staże. - Praktyki mają fundamentalne znaczenie w przygotowaniu młodych do wejścia na rynek pracy i zdobycia stałego zatrudnienia - uważa Petru. Podpisuje się pod tym stwierdzeniem Sebastian Popiel, członek zarządu firmy People, zajmującej się doradztwem personalnym: - Dobry staż, nawet nieodpłatny, pozwala zdobyć, obok konkretnych umiejętności, biznesowe obycie, zrozumieć istotę działania firmy oraz zasad np. komunikacji.

Ryszard Petru zaznacza jednak, że program stażowy, aby przynieść pożądane efekty, powinien spełniać określone warunki. - Pracodawca musi mieć sprecyzowane oczekiwania, czyli dokładnie wiedzieć, jaką pracę chce powierzyć praktykantowi. Ponadto musi określić, jak będzie oceniał praktykanta i wyznaczyć opiekuna. Ważne jest też to, aby nauczyć stażystów odpowiedzialności za swoją pracę. Jak? - Dać im samodzielne zadania, choćby drobne, za które będą ponosić odpowiedzialność - podpowiada Petru.

Gramy z najlepszymi

Od blisko 18 lat jednym z najpewniejszych i sprawdzonych sposobów pozyskiwania najlepszych studentów i absolwentów na praktyki jest "Grasz o staż". - Konkurs umożliwia spotkanie pracodawców i wyróżniających się na rynku studentów i absolwentów. Dajemy młodym szansę na podjęcie pierwszej "dorosłej" pracy, a także zachęcamy coraz większe grono firm do tworzenia umożliwiania odbywania praktyk i tworzenia nowych miejsc pracy. Dzięki konkursowi powstają nowe stanowiska, a pracodawcy pozyskują bardzo dobrych pracowników. Obie strony odnoszą korzyści - podkreśla Jacek Socha, wiceprezes PwC w Polsce.

Firma Microsoft w Polsce to przede wszystkim organizacja sprzedażowo-marketingowa, zatrudniająca osoby z doświadczeniem. Mimo to stawia na młodych. - Rozwijanie programów stażowych jest częścią naszej długoterminowej strategii biznesowej, dlatego też zdecydowaliśmy się dołączyć do "Grasz o staż", który dzięki swojej renomie i wieloletniemu doświadczeniu, pozwoli nam dotrzeć do najlepszych młodych talentów na rynku - podkreśla Katarzyna Tokarz, Recruitment & Attraction Manager, Microsoft zapraszając na staże do swojej firmy: - Szukamy stażystów do działów sprzedaży, w których przy konkretnych projektach będą współpracowali z największymi firmami na rynku polskim. Będą też mieli dostęp do najnowszych, światowych technologii. Chcemy współpracować z osobami, które mają pasję, aby nieustannie rozwijać swój potencjał i wpływać na otaczający nas świat - wylicza kryteria przyjęcia.

12 stażystów to jest to!

Ogromnym atutem konkursu jest fakt, iż wszyscy fundatorzy mają możliwość przygotowania własnych zadań konkursowych, na podstawie których weryfikowane są kompetencje kandydatów.

Wiele firm właśnie to przekonuje do udziału w "Grasz o staż". - Każdego roku starannie przygotowujemy dla studentów minimum dwa zadania "szyte na miarę". Zadania dotyczą różnych tematów, ponieważ w proces ich tworzenia są zaangażowani nasi eksperci z siedmiu działów. Opracowują je, wykorzystując swoją wiedzę oraz w zgodzie z najnowszymi trendami rynkowymi - tłumaczy Dorota Skowrońska, dyrektor działu personalnego firmy Cushman & Wakefield. - Każdego roku poziom prac jest coraz wyższy, a sami laureaci są bardzo zmotywowani. Najlepsi dostają propozycję dalszej współpracy z naszą firmą w postaci rocznego stażu lub pierwszej pracy po studiach - dodaje.

Nie tylko Cushman & Wakfield zatrzymuje najlepszych stażystów na dłużej. Część pracodawców biorących udział w konkursie regularnie, z roku na rok decyduje się przyjmować większą niż dotychczas liczbę praktykantów. W tym roku taką decyzję podjął m.in. Lidl Polska. - W ubiegłym roku w ramach "Grasz o staż" zaprosiliśmy stażystów do działów Controllingu oraz IT - mówi Błażej Miernik, kierownik działu rekrutacji i budowania marki pracodawcy w Lidl Polska. - Po pomyślnym ukończeniu stażu zostali oni zatrudnieni w naszej firmie. Sukces poprzedniej edycji konkursu spowodował, że w tym roku postanowiliśmy zaproponować staże aż 12 osobom - dodaje Miernik.

- Prowadzone przez nas statystyki wskazują, że niemalże połowa laureatów otrzymuje ofertę dalszej współpracy po zakończeniu stażu - podkreśla Anna Łukawska, koordynator konkursu w PwC.

Jak się zgłosić?

Firmy i organizacje pozarządowe zapraszamy na stronę www.grasz.pl lub do bezpośredniego kontaktu z koordynatorem "Grasz o staż" w PwC - Anną Łukawską (anna.lukawska@pl.pwc.com, tel. 22 746 74 88).

Listę zadań konkursowych, a także firm i instytucji, które ufundują staże, opublikujemy 4 lutego w "Gazecie Praca" oraz na www.grasz.pl.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX