Co druga firma chce zatrudnić menedżera

Bartosz Sendrowicz
14.01.2013 , aktualizacja: 14.01.2013 14:08
A A A
W pierwszym kwartale tego roku niemal co druga firma deklaruje, że zamierza przyjąć do pracy specjalistów bądź menedżerów - wynika z najnowszej edycji cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia Antal Global Snapshot przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Antal International.
Optymizm pracodawców jednak nieco się zmniejszył. W poprzedniej edycji badania obejmującego ostatni kwartał 2012 r. specjalistów lub menedżerów zatrudniać chciało 52 proc. firm, dziś - 48 proc. Jak wyjaśnia Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, obecnie mniej firm chce zatrudniać menedżerów, bo kończą procesy rekrutacyjne, które rozpoczęły jeszcze w poprzednim roku.

Większej gotowości do przyjmowania nowych pracowników Skiba spodziewa się w drugiej połowie roku. - Wiemy, że wiele przedsiębiorstw planuje wtedy nowe inwestycje, a to wpłynie na ponowny wzrost dynamiki zatrudnienia - mówi.

Nowych menedżerów najchętniej przyjmą centra usług wspólnych - tak zadeklarowało aż 81 proc. takich firm. Ryszard Petru, prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich, wskazuje, że centra outsourcingowe powoli stają się polską specjalnością. - Dzięki takim centrom powstało w Polsce w minionym roku 20 tys. miejsc pracy, w różnych branżach - IT, księgowości czy finansach. W 2013 r. czeka nas dalszy rozwój w tym obszarze - komentuje.

Kolejną branżą gotową zatrudniać nowych pracowników jest e-commerce, czyli mówiąc najprościej, sektor internetowej sprzedaży i marketingu. Polski rynek e-commerce w 2012 r. wart był około 24 mld zł. O 6,5 mld zł więcej niż w 2011 r. To dynamika niespotykana w innych krajach Europy. Stąd duże zapotrzebowanie firm na specjalistów i menedżerów kierujących działaniami e-commerce. Arkadiusz Lefanowicz, prezes fundacji IT Leader Club Polska zrzeszającej specjalistów z branży IT, przyznaje, że coraz więcej firm chce zaznaczyć swoją obecność w internecie, np. w portalach społecznościowych. - Internet to też naturalne uzupełnienie tradycyjnych kanałów sprzedaży produktów lub usług - mówi. - Zapotrzebowanie na specjalistów ds. e-commerce rośnie m.in. dlatego, że przybywa w Polsce sklepów internetowych. Nie inaczej będzie w 2013 r. - dodaje Joanna Wagner z Grupy Allegro.

Menedżerowie z doświadczeniem pracę znajdą także w IT. To żadne zaskoczenie, bo od lat jest to jeden z najbardziej chłonnych obszarów rynku. Zaskoczeniem jest jednak to, że firmy najchętniej przyjmą do pracy specjalistów lub menedżerów zajmujących się zakupem i utrzymaniem sprzętu. Dotychczas najbardziej poszukiwani byli programiści. Chęć zatrudnienia specjalisty zajmującego się sprzętem IT deklaruje 70 proc. firm biorących udział w badaniu. Dlaczego? Zdaniem Lefanowicza jest przynajmniej kilka powodów. - To może być krok w stronę cloud computingu, czyli korzystania z wirtualnych serwerów, i firmy potrzebują nowych ludzi, którzy będą umieli się tym zająć - wyjaśnia ekspert. Dodaje, że rozbudowa i utrzymanie (np. zakup licencji na programy) infrastruktury sprzętowej generują ogromne koszty. Dlatego firmy szukają menedżerów, którzy będą umieli tak wykorzystać posiadany sprzęt, żeby te koszty zmniejszyć.

Zdaniem ekspertów z Antal International dobrym prognostykiem dla rynku pracy jest to, że tylko 16 proc. firm deklaruje zwolnienia.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX