Komisja Europejska nagradza Polaków za aktywizację osób starszych

bsn
01.02.2013 , aktualizacja: 01.02.2013 13:26
A A A
Siedziba Komisji Europejskiej

Siedziba Komisji Europejskiej

"Indywidualne Ścieżki Zatrudnienia" - warmińsko-mazurski program wspierania zatrudnienia, zwyciężył w konkursie RegioStars 2013, organizowanym przez Komisję Europejską. Celem programu była aktywizacja zawodowa osób starszych i niepełnosprawnych.
Poprzez konkurs Komisja Europejska promuje innowacyjne przedsięwzięcia, które mogą być inspiracją dla innych europejskich regionów. Projekt "Indywidualne Ścieżki Zatrudnienia" Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych (ERKON) 31 stycznia 2013 r. został nagrodzony w kategorii "Rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu". Zgłoszenie do konkursu przesłało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Projekt dotyczy bezrobotnych w wieku 45+, bo ich sytuacja na rynku pracy jest szczególnie trudna. Wyróżniony przez Komisję Europejską projekt skierowany był do grupy 28 osób długotrwale bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo, z wykształceniem podstawowym lub ponadgimnazjalnym. Wśród uczestników znalazły się 22 osoby niepełnosprawne. W sumie na unijne projekty dla osób niepełnosprawnych przeznaczono ponad 952 mln zł. Z pomocy łącznie skorzystało ponad 171 tys. osób.

Program "Indywidualne ścieżki zatrudnienia" łączył tradycyjne i nowoczesne formy aktywizacji zawodowej. Nowością było włączenie opieki medycznej w mechanizm przygotowania do ponownego rozpoczęcia życia zawodowego. Zespół specjalistów: lekarz, psycholog i doradca zawodowy pracował z klientem, aby dokładnie ocenić jego potencjał zdrowotny, psychospołeczny i zawodowy.

Takie indywidualne podejście do bezrobotnego - zdaniem organizatorów - zaowocowało wzrostem kreatywności, motywacji i zaprocentowało utrzymaniem się na rynku pracy. Partnerem projektu była fińska fundacja pozarządowa "Kynnys ry Turun toimikunta".

Efekty działań to zatrudnienie dla blisko 80 proc. uczestników projektu, czyli 22 osób, w tym 16 niepełnosprawnych. - Pracuję od sześciu miesięcy. Zdążyłam się przyzwyczaić do kolegów, nowych obowiązków, czuję się coraz pewniej, czasami popełniam błędy, ale wciąż się uczę. Sam fakt, że pracuję, jestem niezależna, jestem wśród ludzi dodaje mi pewności siebie i daje wielką satysfakcję - mówiła mediom jedna z uczestniczek programu.

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX