Wygraj swoją przyszłość!

Aneta Zadroga
04.02.2013 , aktualizacja: 04.02.2013 14:46
A A A
Zaczynamy 18. edycję konkursu "Grasz o staż"! Do wygrania jest ponad 220 praktyk w najlepszych firmach z całej Polski i nagrody dodatkowe o wartości ponad 150 tys. zł. Ale najważniejsza wygrana to świetny start na rynku pracy. Zagraj, a tak może wyglądać twój scenariusz kariery!
Małgorzata Boguska-Kuca wzięła udział w konkursie "Grasz o staż" w 2008 roku. Wygrała staż w firmie w Makro Cash and Carry Polska SA. - Nie podejrzewałam, że wpłynie on tak istotnie na moją karierę zawodową - wspomina. - Chciałam zdobyć ciekawe doświadczenie, wykorzystać wakacje i zdobyć trochę pieniędzy na studenckie wydatki.

Skończyło się inaczej. Okazało się, że w Makro można było zostać na dłużej. Po kilku miesiącach intensywnej nauki Małgorzata dostała propozycję pracy na stanowisku asystentki. Dziś jest koordynatorem ds. rekrutacji i wizerunku i sama przyjmuje stażystów. - "Grasz o staż" był dla mnie ogromną szansą i bardzo cieszę się, że z niej skorzystałam - mówi.

W tym roku "Grasz o staż" odbędzie się po raz osiemnasty. Przez te wszystkie lata prawie 2,5 tysiąca młodych ludzi wygrało w tym konkursie praktyki zawodowe. Część z nich, jak Małgorzata, zostało w swoich firmach i zrobiło w nich karierę. Inni pracują już gdzieś indziej. Ale wszyscy zgodnie twierdzą: wygrana w konkursie zapewniła im świetny start na rynku pracy.

Rozpoczynamy więc tegoroczną edycję i dajemy szansę kolejnym studentom i absolwentom na to, żeby wygrali swoją przyszłość!

Po pierwsze: wybierasz firmę

"Grasz o staż" jest w tej chwili największym konkursem na rynku akademickim, dzięki któremu młodzi ludzie mogą zdobyć doświadczenie zawodowe. Przez lata zaufały nam takie firmy jak np.: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Skarbu, PKO Bank Polski, Poczta Polska, PKP Energetyka, Lidl, Totalizator Sportowy, Agora - wydawca "Gazety Wyborczej", PwC. Wśród fundatorów są firmy, które od wielu lat przyjmują do siebie praktykantów (m.in. Makro Cash and Carry Polska SA, Telekomunikacja Polska, PGNiG). Teraz też jest w czym wybierać.

W tegorocznej edycji najwięcej, bo aż 17 osób przyjmie Poczta Polska SA. Zadowoleni z przebiegu minionej edycji i z zatrudnionych stażystów do konkursu ponownie przystąpił też Lidl Polska (12 miejsc) i PKO Bank Polski (10 miejsc). Duża grupa laureatów - aż 10 osób będzie miała szansę odbyć staż w firmie Microsoft, która przystąpiła do naszego konkursu po raz pierwszy.

18. edycja to także ogromna szansa dla zainteresowanych stażem w instytucjach publicznych. Minister nauki i szkolnictwa wyższego - Barbara Kudrycka, która kolejny raz objęła patronat honorowy nad konkursem, umożliwi odbycie wakacyjnych praktyk dwóm zdolnym laureatom. Ponownie nasi stażyści będą też w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i w Ministerstwie Skarbu Państwa. Praktyki oferują też m.in. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA. Również "Gazeta Wyborcza" przyjmie dwójkę stażystów.

Stażyści nie będą skazani tylko na Warszawę. Wśród fundatorów są przedstawiciele różnych branż oferujących praktyki w wielu innych miastach Polski, jak np. w Warszawie, Bydgoszczy, Poznaniu, Szczecinie, Olsztynie, Wrocławiu czy Pruszczu Gdańskim.

Konkursowa oferta skierowana jest do studentów i młodych absolwentów wszystkich kierunków i specjalności. Na uczestników czekają ciekawe zadania i atrakcyjne staże u prestiżowych pracodawców, które dla wielu młodych ludzi będą okazją do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych.

Po drugie: grasz o staż!

Nasz konkurs przeznaczony jest dla (studentów III, IV i V roku studiów jednolitych (studentów III roku studiów licencjackich lub inżynierskich (studentów I i II roku magisterskich studiów uzupełniających (absolwentów, którzy nie przekroczyli 30. roku życia.

Uwaga! Praktyki są płatne (miesięczne wynagrodzenie to co najmniej 2 200 zł brutto w firmie i minimum 1200 zł w organizacjach pozarządowych). Kandydaci na stażystów nie muszą się też obawiać, że będą tylko obsługiwać ksero i parzyć kawę. Staże mają zapewniony merytoryczny przebieg - plan praktyki jest ściśle określony, a każdy stażysta ma przydzielonego opiekuna.

Po trzecie: rozwiązujesz zadanie i zostajesz laureatem

Co zrobić, mając wszelkie powyższe informacje? Nic prostszego. Znaleźć firmę, która nas zainteresuje, przejrzeć zadania, rozwiązać je i czekać na wynik. Jeśli będzie pomyślny - przejść rozmowę kwalifikacyjną i zostać laureatem 18. edycji "Grasz o staż".

- Warto wziąć udział w konkursie "Grasz o staż", ponieważ jest to doskonała okazja, aby zebrać ważne doświadczenie oraz wzbogacić swoje CV. Do rozwiązania mojego zadania nie przygotowywałem się jakoś szczególnie, po prostu przejrzałem materiały: książki lub artykuły dotyczące zagadnień związanych z treścią zadania, wybrałem z nich informacje, które uznałem, że warto wykorzystać oraz starałem się dołożyć do tego własną "inwencję twórczą" - radzi ten, któremu udało się rok temu - Mateusz Wodziński. Odbył staż w Polpharma Biuro Handlowe. Po zakończeniu stażu kontynuuje współpracę z firmą.

Po czwarte: zdobywasz doświadczenie

O konkursie mówi się, że jest platformą łączącą studentów z pracodawcami. - Słyszałam nawet określenie: "największe biuro pośrednictwa pracy dla studentów" - mówi Anna Łukawska, koordynator "Grasz o staż" w PwC.

Potwierdza to Aleksandra Szymczyk, dyrektor Centrum Zarządzania Zasobami Ludzkimi Poczty Polskiej SA. - W ubiegłym roku Poczta Polska po raz pierwszy uczestniczyła w projekcie "Grasz o staż" - mówi. - Zaprosiliśmy siedmiu zdolnych studentów, którzy realizowali samodzielne projekty. Byliśmy z nich tak zadowoleni, że do tegorocznej edycji konkursu przygotowaliśmy 17 miejsc stażowych w całej Polsce!

Stażysta Jakub Michniewicz, który w ubiegłym roku wygrał staż w Grupie Energa, jest pewien, że doświadczenie, jakie zdobył podczas stażu, zaprocentuje w rozwoju jego kariery. - Udział w konkursie pozwolił mi zweryfikować swoje predyspozycje zawodowe, a także poznać wielu ciekawych ludzi - twierdzi.

Po piąte: rozpoczynasz zawodową karierę

Po przejściu przez gąszcz zadań konkursowych, po rozmowie kwalifikacyjnej i wreszcie po zakończeniu stażu, przychodzi pora na rozwój kariery. Często w tym samym miejscu. W ubiegłych latach niemalże połowa laureatów otrzymała ofertę dalszej współpracy po zakończeniu stażu.

Jednym z nich jest właśnie Jakub Michniewicz. Na praktykach się nie skończyło - pracuje w Enerdze do dziś. - Z każdym dniem poszerzam swoją wiedzę i doskonalę umiejętności - opowiada. - Zakres powierzanych mi zadań jest systematycznie zwiększany, co, moim zdaniem, wskazuje na zaufanie przełożonych. Elastyczny czas pracy pozwala mi także kontynuować studia dzienne.

Z kolei Karolina Cieplińska, laureatka 17. edycji konkursu, która wygrała praktyki w Cushman & Wakefield, firmie zajmującej się doradztwem na rynku nieruchomości komercyjnych, po miesiącu dostała propozycję kontynuowania stażu. O swoim sukcesie mówi krótko: - "Grasz o staż" dał mi dobry start w życie zawodowe.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX