Oni pomogą za darmo

Marta Piątkowska
11.02.2013 , aktualizacja: 13.02.2013 17:15
A A A
Kto pomoże znaleźć pracę albo rozliczyć podatki? Kto przetłumaczy CV na język obcy i udzieli porady prawnej, kiedy masz problem w pracy? Sprawdź, gdzie możesz otrzymać nieodpłatną pomoc
Jeśli nie masz pracy, to prawdopodobnie byłeś już w Urzędzie Pracy. Dzięki temu masz prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego, dostępu do szkoleń, kursów, staży i pomocy doradcy zawodowego.

Poprawią życiorys

Wolisz działać na własną rękę? Nie ma problemu, z pomocą przyjdzie ci rządowy portal zielonalinia.gov.pl i działająca w jego ramach infolinia (nr telefonu 19524, opłata według taryfy operatora, czynna w godz. od 8 do 18 od poniedziałku do piątku).

Konsultanci, bez względu na to, czy jesteś zarejestrowany w Urzędzie Pracy, udzielą informacji dotyczących ofert pracy, zakładania działalności gospodarczej, podstawowych zagadnień z Kodeksu pracy, sytuacji osób powracających z zagranicy, rolników, niepełnosprawnych. Mają też za zadanie przekazać informacje o aktualnej sytuacji na rynku pracy, czy pomóc w znalezieniu odpowiednich szkoleń zawodowych oraz wskazać możliwości zdobycia ich dofinansowania.

W ramach Zielonej Linii działa również Fabryka CV. Jej pracownicy bezpłatnie przetłumaczą CV na język angielski lub sprawdzą, czy nie ma błędów. Żeby skorzystać z tej usługi, trzeba się zalogowanym na tym portalu - to oczywiście bezpłatne.

Uwaga pracodawcy: Konsultanci pomogą wam znaleźć pracowników oraz poinformują, jakiego wsparcia można oczekiwać od urzędów pracy, gdy zatrudnia się bezrobotnych.

Bezrobotni mogą liczyć na wsparcie nie tylko instytucji państwowych, ale także prywatnych agencji zatrudnienia. Warto wiedzieć, że szukający pracy może być zarejestrowany w kilku agencjach jednocześnie (a nawet we wszystkich, jakie są na rynku), co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia zatrudnienia. Rejestracja w agencji jest bezpłatna, tak samo jak otrzymanie informacji o ofertach pracy czy rozmowa kwalifikacyjna. Nie można żądać zapłaty za żadną z wymienionych usług.

Choć agencje nie udzielają porad z zakresu doradztwa zawodowego, to zatrudnieni w nich rekruterzy pomagają starającym się o pracę podszlifować CV lub podpowiadają, jak zachować się podczas rozmowy o pracę z przedstawicielem firmy (agencja pełni rolę pośrednika).

Uwaga: Jedyne opłaty, jakich może żądać agencja, dotyczą wyjazdów za granicę i związanych z tym kosztów przejazdu czy zakwaterowania. Powinny być zapisane w umowie wraz z warunkami, na jakich pieniądze zostały pobrane lub opisem procedury potrącania ich z przyszłej pensji.

Pracownik rady szuka

Kto pomoże, gdy jest się zatrudnionym? Pracownicy najwięcej problemów mają z prawem pracy, zmianami związanymi z przechodzeniem na emeryturę oraz systemem podatkowym.

W pierwszym przypadku pomocni będą inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Bezpłatnie udzielają porad prawnych z zakresu Kodeksu pracy. Można do nich zadzwonić lub zgłosić się osobiście w okręgowym oddziale w każdym mieście wojewódzkim.

Jeżeli w firmie, w której pracujemy, są związki zawodowe, nawet niebędący członkami otrzymają pomoc. Co jeśli związku nie ma? Można skontaktować się z lokalnymi oddziałami znanych związków zawodowych. Wiele uczelni w ramach praktyk dla studentów ostatnich lat prawa urządza dni otwarte, podczas których można uzyskać pomoc. Terminarz nie jest stały, więc trzeba się regularnie dowiadywać.

W internecie można znaleźć także fora prawne, na których porad udzielają specjaliści. Najlepiej pytanie zadać w kilku miejscach, żeby porównać wypowiedzi. Część z nich odpowiada również na pytania związane z systemem emerytalnym, chociaż w tym wypadku najlepszym źródłem wiedzy jest infolinia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (nr 801 400 987, koszt połączenia według taryfy operatora), czynna w godz. od 8 do 18 od poniedziałku do piątku.

Wszystkie osoby, które mają pytania z zakresu podatków: od darowizn w kraju po zasady płacenia podatku, gdy pracowało się za granicą, mogą skorzystać z poradnictwa konsultantów Krajowej Informacji Podatkowej. Pracują oni w godz. od 8 do 18 od poniedziałku do piątku pod nr. 801 055 055 (koszt połączenia według taryfy operatora).

Sprawdź, kto chce pomóc

Nie brakuje też ogłoszeń od osób, które oferują bezpłatną pomoc. Dotyczą nie tylko bezrobotnych, ale też pracowników, przedsiębiorców, itd. Jak sprawdzić, czy to nie oszustwo? Po pierwsze, im mniej wynika z ogłoszenia tym gorzej. Firmy i organizacje, często pozarządowe, świadczące takie usługi zwykle podają miejsce i czas, gdzie porady są udzielane, opisują zakres oferowanej pomocy oraz opisują grupę, do której chcą dotrzeć. Po drugie, należy na własną rękę potwierdzić wiarygodność takiej osoby. Można wpisać jej dane w wyszukiwarkę internetową i sprawdzić, czy nikt nie napisał o niej na forum. To samo warto zrobić ze wszystkimi danymi zamieszczonymi w ogłoszeniu.

Jeżeli nic nie wzbudza wątpliwości, umówmy się na spotkanie z osobą chętną udzielić pomocy, ale nie w swoim domu. Zanim pokażemy dokumenty ze swoimi danymi, poprośmy drugą stronę, żeby się uwiarygodniła. Może być to przedstawienie licencji lub inny dokument, który faktycznie potwierdzi jej dane i kompetencje.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX