Kraje UE za gwarancjami pracy dla młodzieży

bsn, PAP
01.03.2013 , aktualizacja: 01.03.2013 15:54
A A A
Odbicie budynku Rady Europejskiej na tle flagi UE

Odbicie budynku Rady Europejskiej na tle flagi UE (Fot. MICHEL EULER)

W czwartek, w Brukseli, unijni ministrowie pracy i polityki społecznej uzgodnili, że każdy kraj Unii powinien wdrożyć systemy gwarantujące osobom poniżej 25. roku życia dobrą ofertę pracy, możliwość dalszej edukacji albo szkolenia zawodowego. To wszystko w ciągu czterech miesięcy od chwili utraty pracy albo ukończenia szkoły.
- To dobry dzień dla młodych ludzi w Europie - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej irlandzka minister polityki społecznej Joan Burton. - Wierzę, że nasza decyzja w znacznym stopniu odmieni życie wielu młodych ludzi w Europie, szczególnie w krajach, które przeżywają poważne trudności gospodarcze - dodała.

Jej zdaniem w państwach przeżywających poważne trudności gospodarcze systemy gwarancji mogą być wdrażane stopniowo. Irlandzka minister zauważyła, że takie gwarancje są już w niektórych państwach UE, jak Austria czy Finlandia, i przynoszą pozytywne efekty.

Decyzja Rady UE (zgromadzenie ministrów różnych resortów z państw członkowskich) jest poparciem pomysłów zawartych w programie "Gwarancje dla młodych", przedstawionym w zeszłym roku przez Komisję Europejską.

Aby zachęcić kraje członkowskie do realizacji tych zaleceń, programy gwarancyjne mają być wspierane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pieniądze - 6 mld euro - mają też pochodzić z nowej inicjatywy związanej ze zwalczaniem bezrobocia wśród młodzieży, przewidzianej w nowym budżecie Unii na lata 2014-2020.

To dobry moment, bo w całej Unii Europejskiej pracy nie ma już 5,7 mln młodych ludzi, więcej niż kiedykolwiek. Najtrudniej o pracę młodym Grekom, Hiszpanom, Włochom, Portugalczykom i Słowakom. W Polsce stopa bezrobocia wśród młodych wynosi 28,1 proc.

Ocenia się, że młodzi bezrobotni kosztują Unię 150 mld euro rocznie. Chodzi nie tylko o pieniądze przeznaczone na różne dopłaty dla nich, ale też tzw. koszty utracone, wynikające z tego, że bezrobotni młodzi nie płacą podatków.

Według wiceministra pracy Radosława Mleczko problem bezrobocia wśród młodych ludzi polega m.in. na tym, że na rynku brakuje ofert adekwatnych do zainteresowań młodzieży. - Szukając odpowiedzi na rekomendacje KE będziemy się starali tworzyć projekty adresowane do młodych, ale niekoniecznie biorąc pod uwagę kryterium wieku, tylko diagnozować wśród nich bezpośrednie przyczyny tego, dlaczego nie podejmują pracy, lub dlaczego oferowane im staże są dla nich nieatrakcyjne - mówił Mleczko polskim dziennikarzom w Brukseli.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX