Koniec punktów aptecznych?

Bartosz Sendrowicz
02.03.2013 , aktualizacja: 02.03.2013 16:38
A A A
Apteka

Apteka (Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

Naczelna Rada Aptekarska uważa, że sprzedawać leki może wyłącznie apteka. Dlatego chce likwidacji punktów aptecznych.
NRA chce zmiany przepisów, tak aby uniemożliwić powstawanie kolejnych punktów aptecznych i zobowiązać obecne do przekształcenia w apteki. W przyjętym 28 lutego stanowisku Rada przekonuje, że niezbędne jest ujednolicenie zasad obrotu detalicznego produktami leczniczymi. Jej zdaniem podmiotami spełniającym wszystkie, w tym unijne wymogi, są wyłącznie apteki ogólnodostępne, a nie punkty apteczne.

Punkty apteczne mogą funkcjonować tylko na obszarach wiejskich i tylko wtedy, gdy nie ma tam apteki. Prowadzą one sprzedaż leków, jednak w znacznie skromniejszym zakresie niż apteki. Nie mogą sprzedawać określonych grup medykamentów, np. leków psychotropowych (listę leków dopuszczonych do sprzedaży w punktach określa, w drodze rozporządzenia minister zdrowia). Takich placówek jest w Polsce około 1,3 tys., aptek jest 13 tys.

Co ważne, punkt apteczny może być prowadzony przez technika farmacji, w aptece musi być farmaceuta. To - zdaniem samorządu farmaceutów - zwiększa bezpieczeństwo pacjentów. - Nie każdy wie, że technikiem może być osoba bez matury - wyjaśnia Michał Pietrzykowski, wiceprezes NRA.

Tymczasem Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek przekonuje, że punkty apteczne są niezbędne w małych miejscowościach na terenach wiejskich, gdzie po prostu nie opłaca się prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

NRA uważa jednak, że to nieprawda. W swoim oświadczeniu przekonuje, że "społeczno-ekonomiczne przesłanki" funkcjonowania takich punktów wygasły. - Punkty apteczne pojawiły na początku lat 90. wówczas dostęp do leków na wsiach był faktycznie utrudniony, dziś jednak tak nie jest. Są apteki miejskie i wiejskie i w odniesieniu do tych drugich są niższe wymagania choćby lokalowe - wyjaśnia wiceprezes Pietrzykowski.

Dodaje, że punkty apteczne miały funkcjonować tylko do końca lat 90. Jego zdaniem przekształcenie ich w apteki nie tylko zwiększy dostępność leków i usług farmaceutycznych dla mieszkańców wsi, ale też poprawi kontrolę nad nimi.

Czy przekształcenie punktów w apteki wpłynie na ceny leków na wsiach? Pietrzykowski uspokaja, że nie - w Polsce leki mają urzędową cenę, czyli mówiąc wprost muszą kosztować tyle samo wszędzie - mówi. Niewiadomo, kiedy proponowane przez NRA zmiany w prawie mogłyby wejść w życie.Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX