W jakiej branży menedżer i specjalista zarobią najwięcej

Bartosz Sendrowicz
15.03.2013 , aktualizacja: 15.03.2013 18:23
A A A
Przeciętne wynagrodzenie specjalisty w Polsce to nieco ponad 7,1 tys. zł. Menedżer zarabia średnio nieco ponad 11,5 tys. zł. To wyniki najnowszego raportu "Wynagrodzenia Specjalistów i Menedżerów 2013"* przygotowanego przez Antal International
W strukturze firmy najwyższymi zarobkami mogą się pochwalić oczywiście menedżerowie zasiadający w zarządach - średnie zarobki w tej grupie to 18,1 tys. zł. Nieźle radzą sobie też kierownicy z obszaru sprzedaży i marketingu - ich średnia pensja to prawie 10 tys. zł. Jednak jak wyjaśniają autorzy raportu, na wysokie zarobki w tej grupie składają się m.in. dochody kadry dyrektorskiej - często powyżej 20 tys. zł - oraz wysokie premie, które mogą sięgać nawet 100 proc. rocznego wynagrodzenia. Najniższe średnie pensje mają specjaliści i menedżerowie w dziale administracji - ich uśrednione wynagrodzenie to 6 tys. zł miesięcznie.

Jak wynika z analizy ekspertów Antal International najwięcej można w branży farmaceutycznej i ochronie zdrowia - średnio to prawie 12,2 tys. zł. Inne branże, w których średnie pensje przekraczają 10 tys. zł to: nieruchomości i budownictwo (10,5 tys. zł), FMCG i energetyka (po 10,3 tys. zł). Na niewiele niższe wynagrodzenia mogą liczyć menedżerowie i specjaliści w bankowości i ubezpieczeniach oraz handlu detalicznym (po 9,9 tys. zł), consultingu (9,6 tys. zł), czy IT i telekomunikacji (9,1 tys.).

Skąd tak wysokie zarobki w obszarze ochrony zdrowia?"Ze względu na specyfikę branży funkcjonują w niej praktycznie tylko duże, międzynarodowe firmy. Z drugiej strony, ze względu na specjalistyczny charakter wiedzy, pracownikom stawia się wyższe wymagania. To również zwiększa średnią wynagrodzenia" - czytamy w raporcie.

Najniższe pensje odnotowano w centrach usług wspólnych (SSC/BPO). Wynosiły nieco ponad 5 tys. zł. Warto wskazać, że w drugiej od końca "najbiedniejszej" branży - produkcji przemysłowej - średnie wynagrodzenie menedżerów i specjalistów było o blisko 3,5 tys. zł wyższe. Autorzy raportu wskazują, że wyraźnie niższe zarobki w centrach usług wspólnych biorą się stąd, że zajmują je względnie młode osoby, bez dużego doświadczenia.

Badacze z Antal przekonują, że ich raport powstał, aby wskazać kandydatom punkt odniesienia w negocjacjach płacowych. Zaznaczają jednak, że na rzeczywiste wynagrodzenie na konkretnym stanowisku wpływ ma wiele czynników. M.in. przebieg kariery (długość jej trwania, doświadczenie w międzynarodowych firmach ), zakres obowiązków, znajomość języków obcych, czy odniesione sukcesy. Ale też np. to, w którym regionie kraju działa potencjalny pracodawca. Najczęściej najwyższe wynagrodzenia oferują pracodawcy z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego, najniższe zaś ze świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

* Raport przygotowano w oparciu o: badanie ankietowe przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI w terminie 3-20.09.2012 na próbie 1557 respondentów z Polski, dane z ponad 200 wybranych procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal International w 2012 roku oraz wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami. Odnosi się on do pensji na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich, obejmuje osoby, które mają minimum 2-letnie doświadczenie oraz pracują w średnich i dużych firmach zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Wynagrodzenia przedstawione w raporcie są wynagrodzeniami całkowitymi, średnimi, brutto miesięcznie.

.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX