Jak zarobić w internecie?

map
20.03.2013 , aktualizacja: 20.03.2013 12:03
A A A
Internet sprawia, że wielu rzeczy już nie robisz

Internet sprawia, że wielu rzeczy już nie robisz (Shutterstock)

Biznesmeni, którzy odnieśli sukces, mawiają, że pieniądze leżą na ulicy, trzeba tylko umieć się po nie schylić. Z zarabianiem w sieci jest podobnie, jednak istnieje już kilka sprawdzonych sposobów, jak to zrobić.
Z badania "Zarabianie w sieci" przeprowadzonego przez CBOS na początku tego roku wynika, że zaledwie 2 proc. Polaków regularnie zarabia dzięki internetowi. Niecałe 15 proc. zrobiło to przynajmniej raz w życiu. To niewiele, biorąc pod uwagę dostępne możliwości. Jak zauważa Jolanta Kalka z CBOS, która opracowała raport, do wykonywania tych prac w większości przypadków nie potrzebna jest wiedza informatyczna. - Coraz częściej firmy badawcze zamieszczają ankiety do wypełnienia online, za co oferują pieniądze. Blogerzy zarabiają na umieszczaniu reklam, linków do stron www lub piszą bloga na zlecenie firm. Są osoby, które emitują w sieci filmy czy programy, czerpiąc zyski z dołączonych do nich reklam. Są autorzy sprzedający teksty za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform - wymienia Kalka. - Specyficzną formą zarobkowania jest klikanie w reklamy (Get Paid to Click), czytanie maili reklamowych (Get Paid to Read), instalowanie programów (surfbarów) wyświetlających na ekranie monitora płatne reklamy w formie małego banera. Niestety, to bardzo nisko płatne i czasochłonne zajęcie - dodaje.

Jaką formę internetowego zarobku preferują Polacy? Zdecydowana większość postawiła na sprzedaż. Umożliwiają to chociażby serwisy aukcyjne, na których za niewielką opłatą można pozbyć się nieprzydatnych nam już rzeczy. Drugą pod względem popularności metodą dorabiania online było uzupełnianie ankiet. W sieci można znaleźć wiele serwisów i stron, które oferują za uzupełnienie formularza od kilkudziesięciu groszy do nawet kilkudziesięciu złotych, jednak zanim zabierzemy się do klikania, lepiej sprawdzić na forach internetowych, jakie doświadczenia mają osoby, które wcześniej nawiązały współpracę z daną firmą.

Do dalszych form zarobkowania potrzebne są już konkretne umiejętności, dlatego decyduje się na nie stosunkowo niewiele osób. Należą do nich - świadczenie usług informatycznych, prowadzenie bloga, pisanie komentarzy lub opinii o produktach, tłumaczenia, zakładanie i projektowanie stron www, administrowanie portalem, udzielanie korepetycji, pisanie prac na zlecenie, usługi księgowe.

Specjaliści szacują, że chociaż na wymienione powyżej sposoby zarobkowania zdecydowało się zaledwie od 1,6 do 0,2 proc. badanych, to czerpiąc z doświadczenia rynku amerykańskiego w ciągu najbliższych lat statystyki mogą pójść znacząco w górę.

Na razie zarabianie w internecie nie cieszy się w Polsce dużą popularnością. Przyczyny są dwie: technologiczna - nie wszyscy mają do niego dostęp, i demograficzna - blisko 40 proc. dorosłych Polaków nie korzysta z internetu i nie zamierza robić tego w przyszłości.

Zobacz także
Komentarze (2)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: Konrad Cecot

    Oceniono 1 raz 1

    Zapraszam pokaże metodę , dowody wypłat!! . Napisz do mnie meila : kcecot@wp.pl

  • Gość: edder

    0

    Lepiej zarabiać na blogu całkiem niezle i to pasywnie, wygoglujcie sobie: jak zarobić na blogu drugą wypłatę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX