Protesty przeciwko zamknięciu ponad 50 szkół w Chicago

PAP, bsn
29.03.2013 , aktualizacja: 29.03.2013 13:28
A A A
Mieszkańcy Chicago już w sobotę 16 marca rozpoczęli obchody dnia św. Patryka. Święto patrona Irlandii obchodzone jest na całym świecie 17 marca. Tradycyjnie na kolor zielony zabarwiono przepływającą przez centrum Chicago rzekę o tej samej nazwie.

W sobotę odbyła się też Zielona Parada organizowana przez środowiska irlandzkich imigrantów. Podobne parady z okazji obchodów dnia patrona Zielonej Wyspy zorganizowano także w innych amerykańskich miastach.

Dzień św. Patryka obchodzony jest na część patrona Irlandii, który zaszczepił w piątym wieku chrześcijańską wiarę w pogańskim kraju.

Mieszkańcy Chicago już w sobotę 16 marca rozpoczęli obchody dnia św. Patryka. Święto patrona Irlandii obchodzone jest na całym świecie 17 marca. Tradycyjnie na kolor zielony zabarwiono przepływającą przez centrum Chicago rzekę o tej samej nazwie. W sobotę odbyła się też Zielona... (Fot. PAUL BEATY AP)

Związek zawodowy nauczycieli w Chicago zorganizował w środę protest przeciwko planowanemu zamknięciu ponad 50 szkół publicznych w tym mieście. Protest odbył się tydzień po ogłoszeniu przez kuratorium listy 54 szkół publicznych wyznaczonych do zamknięcia.
W USA jeszcze nigdy nie zlikwidowano jednocześnie tak wielu szkół, w jednym tylko okręgu. Decyzja czeka na zatwierdzenie przez Chicagowską Radę ds. Edukacji. Rada podejmie decyzję w maju.

W reakcji na te plany, w środę na ulice w centrum Chicago, w godzinach popołudniowego szczytu komunikacyjnego, wyszło nawet dwa tysiące ludzi - związkowców wspieranych przez różne organizacje społeczne i rodziców. Podczas protestów doszło do zatrzymania 127 osób, głównie za zakłócanie porządku publicznego, w tym za siedzenie na ulicy i blokowanie wejścia do ratusza.

Szukanie oszczędności

W sumie zamkniętych ma zostać 10 procent wszystkich publicznych szkół podstawowych w tym mieście. Likwidacja placówek dotknie około 30 tys. uczniów i ponad tysiąc nauczycieli.

Kuratorium chicagowskich szkół publicznych (CPS) tłumaczy, że tak drastyczna decyzja jest podyktowana deficytem w budżecie szacowanym na 1 mld dolarów. Na początku mówiono nawet o zamknięciu około 300 szkół. Następnie listę zredukowano do 129, a następnie do 54 placówek. Oczekuje się, że po zamknięciu 53 szkół podstawowych i jednej średniej, uda się zaoszczędzić nawet 560 mln dolarów w ciągu 10 lat.

Kurator CPS Barbara Byrd-Benett ogłaszając listę szkół wyznaczonych do zamknięcia, powiedziała, że są to placówki z najmniejszą liczbą uczniów i osiągające najgorsze wyniki nauczania. Z decyzją kuratorium nie zgadzają się związki zawodowe nauczycieli i rodzice dzieci, które wraz z początkiem nowego roku będą zmuszone rozpocząć naukę w nowych szkołach, często w innych dzielnicach miasta.

"Ratujcie nasze szkoły" - wznosili okrzyki uczestnicy środkowych protestów w śródmieściu Chicago. Szefowa związku zawodowego nauczycieli Karen Lewis zarzuciła władzom miasta i burmistrzowi Rahmowi Emanuelowi "uprawianie rasistowskiej polityki wprowadzającej podziały".

Większość szkół wyznaczonych do zamknięcia znajduje się na zachodzie i południu Chicago, w biedniejszych dzielnicach zamieszkałych głównie przez Afroamerykanów i Latynosów. Wśród 30 tys. uczniów, których dotkną zamknięcia szkół, 90 proc. to dzieci niezaliczane do rasy białej. - To bardzo ciężka i trudna decyzja, ale musi zostać podjęta, by osiągnąć cel, którego chce każdy rodzic i każdy w tym mieście, czyli zapewnienie dzieciom edukacji na najwyższym poziomie - powiedział burmistrz Rahm Emanuel, były szef kancelarii prezydenta Obamy.

Za mało uczniów

Z danych opublikowanych przez biuro burmistrza wynika, że nabór do chicagowskich szkół publicznych spadł o 20 proc. w ciągu ostatnich 10 lat. Władze tego trzeciego największego okręgu szkolnego w USA poinformowały, że do 675 szkół uczęszcza obecnie 403 tys. dzieci. Ale mogłoby się w nich uczyć nawet 511 tys. Stąd ponad 140 szkół nie jest nawet w połowie zapełnionych.

W myśl prawa stanu Illinois, po zamknięciu szkoły uczniowie muszą zostać przeniesieni do innych placówek osiągających lepsze wyniki nauczania. Ostateczna decyzja w sprawie zamknięcia szkół zapadnie 22 maja po głosowaniu Chicagowskiej Rady ds. Edukacji.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX