Ponad 1,2 mln Polaków dorabia. Jak szukać dodatkowej pracy?

Marta Piątkowska
02.04.2013 , aktualizacja: 02.04.2013 17:18
A A A
Z danych GUS z ostatnich lat wynika, że ponad 1,2 mln Polaków poza etatem ma dodatkowe źródło zarobkowania. Podpowiadamy, jak poszukać dodatkowej pracy
Kryzys, obniżka pensji, podwyżki w sklepach, utrata pracy przez partnera, rosnące koszty związane z utrzymaniem i edukacją dzieci - powody, dla których nasze portfele świecą pustakami, można mnożyć. Wyjścia są dwa - zaciskanie pasa lub zarobienie dodatkowych pieniędzy.

Gdzie szukać?

Najlepiej wszędzie. Ogłoszenia z drobnymi pracami i zleceniami można znaleźć w: prasie - np. w dziale ogłoszenia drobne w papierowym dodatku "GazetaPraca.pl", w lokalnej gazecie, internecie - w serwisach ogłoszeniowych, portalach rekrutacyjnych, stronach lokalnych, serwisach skierowanych do freelancerów lub poświęconych pracy w konkretnej branży. Niektóre fora branżowe mają działy poświęcone szukaniu współpracowników tablicach ogłoszeniowych.

Daj się znaleźć

Jeśli jednak nie udało się znaleźć ogłoszenia, które spełni oczekiwania szukającego, można samemu zareklamować się potencjalnemu zleceniobiorcy. Jak to zrobić? W analogiczny sposób do tego, jak szuka się ofert, czyli - zamieszczając ogłoszenie w lokalnej prasie, serwisie internetowym, branżowym lub aukcyjnym, na tablicy ogłoszeń, która znajduje się np. w budynku, w którym się mieszka lub na terenie osiedla.

Najważniejsze informacje, jakie powinny się w nim znaleźć, to: jaką usługę chce się świadczyć, w jakim czasie i miejscu, jakie ma się doświadczenie, jakiej zapłaty za tę pracę się oczekuje oraz, w których godzinach można się skontaktować. Najwygodniejszy sposób do kontaktu to podanie numeru telefonu. Jeśli ktoś woli go nie podawać, można napisać adres mailowy, specjalnie do tej dodatkowej pracy założony, np. sprzatanie_domow@.....pl) czy numer komunikatora.

Osoby wytwarzające rękodzieło mogą również załączyć do ogłoszenia pokazowe zdjęcie swojej pracy, żeby zwiększyć zainteresowanie potencjalnych klientów.

Jak się wycenić?

Za godzinę sprzątania mieszkania płaci się w Warszawie inaczej niż w np. 50-tysięcznym mieście, dlatego cennik należy oprzeć o lokalne stawki. Warto popytać tych, którzy korzystają z usług osób sprzątających, albo ile byliby w stanie zapłacić za taką usługę. Można też zapytać bezpośrednio kogoś, kto sprząta - jak ustala stawki, zakres prac, jak się rozlicza z klientami. Można też założyć taki wątek na forum dyskusyjnym - ludzie chętnie dzielą się doświadczeniem w internecie.

Co możesz robić?

Dorabiać można na wiele sposobów i z różnym skutkiem finansowym. W najlepszej sytuacji są osoby wykonujące na co dzień zawody, które umożliwiają przyjmowanie zleceń. Dobrym przykładem są graficy, księgowi, tłumacze, programiści, nauczyciele, doradcy, konsultanci i lekarze itd.

A pozostali? Lista możliwości jest dłuższa niż się wydaje. Po pierwsze, warto zastanowić się nad tym, co poza kwestiami zawodowymi lubimy i potrafimy robić. Talent kulinarny można wykorzystać, zatrudniając się w firmie cateringowej jako wsparcie przy dużych wydarzeniach, w restauracji, piekąc torty lub ciasta na zamówienie. Sprzymierzeńcem jest też moda na lokalne specjały czy domowe jedzenie. Być może w okolicy działa firma, której właściciel potrzebuje rąk do pracy na przykład przy lepieniu pierogów. Zbliżający się sezon komunijny i ślubny to okazja, żeby dowiedzieć się, czy w domach weselnych i lokalach specjalizujących w obsłudze imprez nie przyda się ktoś do pomocy.

Osoby potrafiące szyć mogą zaproponować usługi krawieckie. Poprawki tego typu świadczą nie tylko salony odzieżowe, ale również pralnie. Jeżeli chcemy działać na własną rękę, dowiedzmy się, czy zaprzyjaźniony sklep pasmanteryjny nie zgodzi się na zamieszczenie u siebie informacji, że jesteśmy gotowi podjąć zlecenie. Może właściciel sam będzie nas polecał swoim klientom?

Zbliżające się małymi krokami ocieplenie to początek sezonu porządkowego, remontowego i budowlanego. Trzepanie dywanów, mycie okien, przycinanie drzew i krzewów, prace ogrodowe i sadownicze, malowanie płotów, sprzątanie działek - jeżeli nie boimy się pracy fizycznej, możemy zaproponować swoją pomoc w szerokim zakresie.

Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się do agencji zatrudnienia, do której spływa wiele ofert dotyczących prac typowo zadaniowych. Rozdawanie ulotek w weekendy, promowanie produktów w supermarketach, sprzątanie powierzchni biurowych po godzinach czy adresowanie listów - to tylko przykładowe zajęcia, które mogą nam zaproponować.

Sklepy czynne przez siedem dni w tygodniu (głównie te w centrach handlowych) niekiedy potrzebują pracowników na jedną czwartą etatu, którzy zgodzą się wspomóc ich personel w trakcie weekendów, kiedy panuje największy ruch. To samo dotyczy kin czy popularnych restauracji.

W cenie zawsze było opiekowanie się dziećmi, osobami starszymi i zwierzętami. Nadchodzący sezon wyjazdowy powoduje, że właściciele domowych pupili będą mieli problem, co z nimi zrobić. Część zdecyduje się na oddanie czworonoga do hotelu, ktoś poprosi o pomoc znajomych, ale równie dobrze, może zgodzić się zapłacić nam za opiekę nad nim. Codzienne spacery, karmienie i zmienianie wody, czyszczenie kuwety - taka usługa też ma swoją cenę.

Internet pomoże

Jeżeli nie jest się w stanie świadczyć usług w miejscu zamieszkania, a dojazdy się nie opłacają, warto się zastanowić nad pracą, która przyjedzie do nas. Internet jest pełen ogłoszeń dotyczących dorabiania w domu. To głównie prace manualne, polegające na sztukowaniu lub pakowaniu produktów. Ale uwaga! Na rynku jest wielu oszustów. Zanim umówimy się na spotkanie z przedstawicielem firmy zweryfikujmy - na przykład szukając informacji na forach internetowych - jej uczciwość.

Wiele spraw ułatwia posiadanie dostępu do internetu. Za pomocą darmowych komunikatorów możemy prowadzić lekcje języka obcego z osobą mieszkającą nawet w innym kraju. W grę wchodzi również udzielanie fachowych porad. Na stronach wielu specjalistów (coachów, trenerów itd.) można znaleźć informacje o sesjach prowadzonych w ten sposób. Ich cena znacząco nie odbiega od wizyty w gabinecie, więc warto skorzystać i z tej możliwości.

Przykładowe zarobki

Drobne poprawki krawieckie - od 5 do 50 zł,

Hostessa - od 8 do ponad 20 zł za godz.,

Obsługa kelnerska wesela - od 150 do 400 zł za noc,

Rozdawanie ulotek - od 7 do 12 zł za godz. lub kilka groszy od sztuki,

Opieka nad dzieckiem - od 15 do ponad 30 zł za godz.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX