Internetem w bezrobocie

bsn
11.04.2013 , aktualizacja: 11.04.2013 14:38
A A A
Dziś obchodzimy ogólnopolski dzień walki z bezrobociem Od miesięcy stopa bezrobocia utrzymuje się w Polsce na poziomie przekraczającym 14 proc.
Nad Wisłą pracy nie ma ponad 2,3 mln osób. Choć według danych resortu pracy grono bezrobotnych nieco się w marcu zmniejszyło (o niespełna 21 tys. osób), nie zmienia to faktu, że sytuacja na rynku pracy jest zła. Średni okres poszukiwania pracy przekracza 11 miesięcy, a trwale bezrobotnych jest już 760 tys. Polaków. Trzy lata temu było ich znacznie mniej - niespełna 460 tys. Szczególnie zagrożone bezrobociem są dwie grupy wiekowe: młodzi do 25. roku życia i pracownicy dojrzali - po pięćdziesiątce. O ile ci pierwsi z dużym prawdopodobieństwem zdążą zdobyć potrzebne doświadczenie i pracę, o tyle w przypadku tych drugich sytuacja jest bardziej skomplikowana. Dojrzali pracownicy często nie mają bowiem kompetencji cyfrowych. Jak pokazuje raport "Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu" przygotowany przez organizację promującą aktywność pięćdziesięciolatków w sieci*, istnieje silna zależność między znajomością internetu a pozycją na rynku pracy. "Utrata pracy i poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia jest szczególnie dużym wyzwaniem dla osób powyżej 50. roku życia. W tej grupie ponad 9 mln Polaków nie korzysta z Internetu. A znajomość tego medium jest nie tylko ważną kompetencją z punktu widzenia pracodawcy, ale również ułatwia znalezienie nowego zajęcia. Sprzyja również zakładaniu własnego biznesu" - czytamy w raporcie.

Analitycy przekonują, że użytkownicy internetu mają znacznie większą szansę na osiągnięcie awansu zawodowego, także po pięćdziesiątce. Z danych przedstawionych w badaniu Diagnoza Społeczna 2009, które wykorzystano w omawianym raporcie wynika, że korzystanie z sieci wpływa np. na awans zawodowy. Wśród pięćdziesięciolatków korzystających z internetu awans dostało trzykrotnie więcej osób, niż wśród tych, którzy nie znają się na "sieci". "Być może jest to związane ze znacznie częstszym podwyższaniem swoich kompetencji z myślą o możliwości lepszych zarobków, przez te z osób aktywnych zawodowo, które korzystają z internetu" - zastanawiają się autorzy raportu. Przekonują, że internet pomaga też utrzymać międzypokoleniowe relacje i współpracę, bo jest jednym z głównych źródeł komunikacji wykorzystywanym przez młodych.

* Autorem raportu jest Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrz@łość w sieci".

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX