Po dyżurze ekspertów PIP

bsn
15.04.2013 , aktualizacja: 15.04.2013 15:39
A A A
Dzisiaj w redakcji "Gazety Wyborczej" odbył się dyżur ekspertów Państwowej Inspekcji Pracy. Gościliśmy Wojciecha Gonciarza i Katarzynę Pietruszyńską - oboje z Departamentu Prawnego Głównego Inspektora Pracy. Specjaliści przez dwie godziny odpowiadali na pytania czytelników dotyczące umów cywilnoprawnych.
Pytania, które zadawali czytelnicy miały bardzo szeroki zakres. Dzwoniący pytali m.in. o to, czy pracodawca może zamienić umowę o pracę na umowę cywilnoprawną, nie zmieniając przy tym warunków zatrudnienia i czy umowa cywilnoprawna daje prawo do płatnego urlopu oraz odprawy. Poruszali kwestie związane z oskładkowaniem umów - przywilejami emerytalnymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Chcieli wiedzieć, czy przysługuje im urlop macierzyński i płatne zwolnienie lekarskie. Pytali też o zasady wypowiedzenia obowiązujące na umowach cywilnoprawnych oraz o to, czy korzystanie ze służbowego samochodu i laptopa może być potraktowane jako dochód i opodatkowane. W sumie udzielono kilkudziesięciu porad, co pokazuje, że nasza inicjatywa była potrzebna.

GazetaPraca.pl postanowiła zorganizować ten dyżur, bo w oparciu o umowy cywilnoprawne swoje obowiązki zawodowe świadczy ponad milion Polaków. Ciągle jednak jest wiele niejasności związanych z tą formą umów. Przynajmniej część z nich chcieliśmy rozwiać. Temu służy też ogólnopolska kampania informacyjna PIP "Zanim podejmiesz pracę". Jej organizatorzy wiedzą, że na rynku pracy umowy cywilnoprawne często wypierają, niezgodnie z prawem, etaty. Stąd kampania adresowana zarówno do kandydatów, jak i pracowników.

Już w najbliższych dniach opublikujemy w serwisie GazetaPraca.pl listę najczęściej zadawanych pytań, wraz ze szczegółowymi odpowiedziami ekspertów PIP.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX