Ciężkie życie HR-owca

Marta Piątkowska
22.04.2013 , aktualizacja: 22.04.2013 14:32
A A A
Nowa rola HR

Nowa rola HR

Jeżeli polskie działy kadr chcą utrzymać pozycję zaufanych doradców - zgodnie ze światowym trendem - powinny zostać partnerem biznesowym w firmie. Co to znaczy?
Czasy, kiedy rola działu kadr polegała na wypłacaniu pensji i wypełnianiu druczków umów, odeszły w niepamięć. Coraz więcej firm zleca te zadania podwykonawcom, a od swoich specjalistów oczekuje, żeby zostali wewnętrznymi konsultantami.

Te nowe zadania polegają m.in. na wspieraniu szefów innych działów w szukaniu najlepszych rozwiązań. - Załóżmy, że dział sprzedaży chce poprawić wyniki i rozważa zatrudnienie kolejnych osób. Pracownicy HR powinni sprawdzić, czy efektywniejsze nie okaże się przeszkolenie pracowników, a jeżeli tak, to w jaki sposób? Może obecny system motywacyjny nie działa i trzeba go zmienić. Możliwości jest wiele. Dział kadr nie jest już tylko wykonawcą, ale ma także wpływ na podejmowane decyzje - tłumaczy Mirosława Kowalczuk, dyrektor działu Productized Services z firmy doradczej Hay Group.

Zdaniem ekspertów nowa rola HR to wymóg rynku. W firmach, w których zmiany zaczęto wprowadzać, pomocne okazały się takie cechy: (efektywność działania w zmieniającej się sytuacji i stawianie sobie mierzalnych celów z nastawieniem na wynik, (odwaga w podejmowaniu nowych wyzwań i ryzyka, (umiejętność stawiania wyzwań - sobie i innym.

Modelowy przykład ich zastosowania może być taki: specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi wprowadzili nowy, kontrowersyjny system premiowy, z którego zasadami nie zgadzała się część menedżerów. Ponieważ zaangażowanie w pracę i wyniki pracowników znacząco się poprawiły, menedżerowie poinformowali o tym dział kadr. Ten, widząc efekty swojej pracy, postanowił wprowadzić kolejne ulepszenia, które tym razem objęły również menedżerów.

To idealna wizja, a jak jest w praktyce? Na przełomie roku firma doradcza Hay Group zbadała nastroje w działach HR. Okazało się, że połowa pracowników nie czuła wsparcia ze strony firm, w których byli zatrudnieni. Więcej niż połowa pracowników twierdziła, że napotyka istotne bariery, które utrudniają im pracę. Tylko 38 proc. otrzymywało wystarczające wsparcie od innych działów, a 41 proc. osób mogło liczyć na informację zwrotną na temat jakości swojej pracy. To wszystko wpływa na poziom satysfakcji z pracy, która odbija się na efektywności i zaangażowaniu. W efekcie tylko 25 proc. osób pracujących w HR jest "w pełni efektywnych", czyli takich, które otrzymują wsparcie od reszty firmy i są bardzo zaangażowane.

Podobne doświadczenia ma Joanna, od dziesięciu lat związana jest z branżą HR: - Poznałam ją nie tylko z perspektywy dużych firm, ale również agencji zatrudnienia. Bez względu na miejsce osoby odpowiedzialne za sprawy pracownicze były traktowane na zasadach zbliżonych do działu IT. Siedzieli odseparowani od pozostałych zespołów, komunikacja kulała, a ludzie przychodzili tylko wtedy, kiedy mieli jakiś problem - opowiada.

Mimo tych negatywnych czynników pracownicy HR czują się dobrze wynagradzani, aż 44 proc. z nich jest zadowolonych z pensji. To wyższy wynik w porównaniu z przedstawicielami innych grup zawodowych.

Co ciekawe, zaledwie 36 proc. badanych uznało, że firma jest otwarta i szczera w komunikacji z pracownikami, oraz uważa, że dialog prowadzony jest tak, jak powinien. - Może się to wydawać o tyle dziwne, że to właśnie działy HR odpowiadają często za komunikację. Do dyspozycji mają wiele narzędzi, między innymi komunikaty, gazetki firmowe, intranet czy pocztę mailową - komentuje Mirosława Kowalczuk. - Być może ich niska ocena wynika z tego, że działy HR traktowane są przez kierownictwo firmy jako "zaufani partnerzy", którzy z racji wykonywanych obowiązków wiedzą więcej niż pozostali. I często nie tylko ze względu na etykę zawodową, ale też decyzje strategiczne dla firmy nie mogą informować pozostałych osób o wszystkim, co dzieje się w firmie.

Badanie "Puls HR" przeprowadzono na grupie 364 osób

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX